Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej OK, rozumiem
WebHelp.pl Blog GIMP 2.8 z trybem edycji w jednym oknie

Blog

GIMP 2.8 z trybem edycji w jednym oknie

Rafał Kukawski 4 maja 2012 komentarze ()

Tagi:GIMP grafika

GIMPPo długich trzech latach pracy, wydany został GIMP 2.8 z interfejsem skupiającym wszystkie narzędzia w jednym oknie. Jednookienkowy interfejs nie zastępuje starego, wielookienkowego, użytkownicy mogą się przełączać pomiędzy trybami dosłownie dwoma kliknięciami.

Zmiany w interfejsie nie są jedynymi nowościami. Wszystkie narzędzia do rysowania oraz większość wtyczek bazuje teraz na bibliotece Cairo. Ponadto narzędzie tekstowe pozwala pisać bezpośrednio po płótnie a nie w osobnym oknie dialogowym, jak to miało miejsce do tej pory. Ponadto dodano funkcję grupowania warstw.

Kolejną, tym razem koncepcyjną zmianę wprowadzono w sposobie zapisu do plików. Od teraz opcji zapisu do PNG czy JPG będziemy szukać w funkcjach Eksportu zamiast w "Zapisz jako...". Zmiana podyktowana jest faktem, że tylko natywny format GIMPa - XFC - pozwala zapisać wszystkie cechy projektu, gdzie inne formaty oznaczają utratę pewnych informacji.

W liście zmian zawarte zostało ostrzeżenie dla użytkowników tabletów (np. Wacom), żeby wstrzymali się z aktualizacją GIMPa do czasu wydania wersji 3.0, ponieważ 2.8 bazuje na GTK+2, który ma częściowo zepsutą obsługę tych urządzeń.

Szczegółowe informacje na temat zmian dostępne na stronie GIMPa.

Rafał Kukawski

Programista, webmaster. Szczególnie upodobał sobie JavaScript i technologie klienckie, choć strona serwera i bazy danych nie stanowią tajemnicy. Tworzy też aplikacje na urządzenia mobilne. kukawski.pl.


Zobacz także

Komentarze

Tematy


Popularne wpisy

Autorzy blogaHTML CSS JavaScript PHP bazy danych MySQL Flash grafika framework hosting domeny pozycjonowanie wordpress Facebook