Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej OK, rozumiem
WebHelp.pl Blog Pierwsza testowa wersja phpMyAdmin 4.0 - nareszcie bez ramek

Blog

Pierwsza testowa wersja phpMyAdmin 4.0 - nareszcie bez ramek

Bartosz Romanowski 23 stycznia 2013 komentarze ()

Tagi:phpMyAdmin

phpMyAdminphpMyAdmin to najpopularniejsze narzędzie do zarządzania bazami danych MySQL przez przeglądarkę. Praktycznie każda firma hostingowa udostępnia je na swoich serwerach, głównie za sprawą stosunkowo łatwej obsługi, bardzo dużych możliwości i (co tu ukrywać) braku realnej alternatywy (rozwiązania w stylu Adminera są po prostu zbyt proste).

phpMyAdmin powstał w 1998 roku i wciąż jest rozwijany. Kilka dni temu jego twórcy upublicznili pierwszą testową (4.0.0-alpha1) wersję czwartej odsłony skryptu.

Główną zmianą jest wyrzucenie nieszczęsnych ramek (iframe), które w interfejsie były obecne od samego początku, i zastąpienie zbudowanego w ten sposób panelu nawigacyjnego estetycznym drzewkiem. Skrypt do działania wymaga teraz włączonej obsługi JavaScript. Niestety, ogólny wygląd aplikacji pozostał praktycznie niezmieniony.

phpMyAdmin 4.0.0

Poza tą długo oczekiwaną nowością "czwórka" zawiera również poprawki wielu błędów, a także nową, lepiej wyglądającą dokumentację. Skrypt można pobrać z oficjalnej strony. Należy pamiętać, że to bardzo wczesna wersja rozwojowa i nie należy używać jej w środowiskach produkcyjnych.

Bartosz Romanowski

Programista, gadżeciarz, krytyczny miłośnik produktów Apple, fan ciężkich brzmień i niepoprawny pesymista.


Zobacz także

KomentarzeHTML CSS JavaScript PHP bazy danych MySQL Flash grafika framework hosting domeny pozycjonowanie wordpress Facebook