Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej OK, rozumiem
WebHelp.pl Warsztat Artykuły Rafał Kukawski

Warsztat / Artykuły i tutoriale / Rafał Kukawski

Funkcje w JavaScript - cz. 2

Rafał Kukawski 25 listopada 2016 komentarze ()

Tagi:JavaScript

Funkcje w JavaScript - cz. 2

W tym artykule kontynuowany będzie temat funkcji, ze szczególnym naciskiem na operator new i model obiektowy JavaScriptu. Przebrnięcie przez ten etap pozwoli zająć się nowościami w tym obszarze wprowadzonymi do szóstej edycji języka.

Czytaj dalej...

Typy danych, wartości i konwersja typów w JavaScript

Rafał Kukawski 7 listopada 2014 komentarze ()

Tagi:JavaScript

Typy danych, wartości i konwersja typów w JavaScript

Nawiązując nieco do poprzedniego artykułu o zmiennych (i funkcjach), tym razem omówimy typy danych w JavaScript.

JavaScript operuje na danych sześciu wbudowanych typów - Boolean, Number, String, Undefined, Null oraz Object.

Czytaj dalej...

JavaScript: Zmienne i funkcje

Rafał Kukawski 24 lutego 2014 komentarze ()

Tagi:JavaScript

JavaScript: Zmienne i funkcje

W tym artykule postanowiłem omówić temat zmiennych i funkcji w JavaScript. Temat jest dość rozbudowany i miejscami może przyprawiać o zawrót głowy, dlatego postaram się jak najprościej ogarnąć całość bez wprowadzania nadmiernego chaosu.

Czytaj dalej...

jQuery - animacje

Rafał Kukawski 20 czerwca 2013 komentarze ()

Tagi:JavaScript jQuery

jQuery - animacje

W poprzednim artykule na temat jQuery przebrnęliśmy przez moduł zdarzeniowy. Tym razem zajmiemy się animacjami. Moduł ten stanowi kolejny rozbudowany element biblioteki.

Czytaj dalej...

JavaScript: this

Rafał Kukawski 1 listopada 2012 komentarze ()

Tagi:JavaScript

JavaScript: this

W JavaScript istnieje sobie magiczne słowo kluczowe this. Magiczne z tego powodu, że ma pewne cechy zmiennych, dostępne jest zawsze i w każdym miejscu, choć nigdzie go jawnie nie deklarujemy. Wartość this jest ustalana dynamicznie w momencie wywołania funkcji, dlatego na początku problematyczne może być zrozumienie skąd się dana wartość wzięła. Dodatkowo sprawę komplikuje tryb ścisły zdefiniowany w specyfikacji Ecmascript 5, który opisuje inne zachowanie JavaScriptu w ustalaniu wartości dla this. Ale jak się okaże, tryb ścisły znacznie upraszcza sprawę.

Czytaj dalej...

jQuery - moduł zdarzeń

Rafał Kukawski 13 maja 2012 komentarze ()

Tagi:JavaScript jQuery zdarzenia

jQuery - moduł zdarzeń

Jednym z najważniejszych elementów biblioteki jQuery jest moduł zdarzeń. Dlaczego jest taki ważny? Jak przedstawiłem w jednym z artykułów, obsługa zdarzeń w przeglądarkach jest mocno utrudniona przez bałagan, który powstał po wojnie konkurujących ze sobą producentów przeglądarek. jQuery cały ten bałagan ukrywa pod spójnym API, które sprawia, że obsługa zdarzeń staje się bajecznie prosta, oferując przy tym dodatkowe możliwości, których zaimplementowanie we własnym zakresie kosztowałoby sporo czasu i nerwów.

Czytaj dalej...

Disqus - komentarze dla Twojej strony

Rafał Kukawski 21 listopada 2011 komentarze ()

Tagi:disqus usługi

Disqus - komentarze dla Twojej strony

Chciałbyś szybko umożliwić użytkownikom komentowanie na swojej stronie, ale Twój CMS takiej funkcjonalności nie oferuje? A może konfiguracja Twojego serwera nie pozwala na uruchomienie takiej usługi? Albo chcesz mieć rozbudowane narzędzie małym nakładem pracy? W takich wypadkach proponuję zapoznać się z usługą Disqus.

Czytaj dalej...

Plugin wyszukiwarki

Rafał Kukawski 7 czerwca 2011 komentarze ()

Tagi:OpenSearch wtyczki wyszukiwarki

Plugin wyszukiwarki

Odwiedzając niektóre witryny można zauważyć, że Firefox proponuje integrację z wyszukiwarką danej strony. Jeśli masz własną stronę, na której dostępna jest wyszukiwarka, poznasz jak stworzyć odpowiednią wtyczkę dla przeglądarek bazujących na specyfikacji OpenSearch.

Czytaj dalej...

Generowanie miniatur z GD

Rafał Kukawski 8 marca 2011 komentarze ()

Tagi:GD miniatury PHP PHP5

Generowanie miniatur z GD

Tym razem zajmiemy się czymś prostym - napiszemy skrypt, który z użyciem GD będzie generował miniatury zdjęć. Funkcjonalność ta przydaje się szczególnie w skryptach galerii zdjęć, uploadu plików, itp. PHP oferuje sporo funkcji, które pozwolą realizować zadanie na wiele różnych sposobów.

Czytaj dalej...

Obsługa zdarzeń w przeglądarkach

Rafał Kukawski 3 lutego 2011 komentarze ()

Tagi:DOM IE Internet Explorer JavaScript przeglądarki W3C zdarzenia

Obsługa zdarzeń w przeglądarkach

Wydanie Internet Explorera 9 będzie oznaczać początek końca udręk, kiedy konieczny był dodatkowy kod aby obsługiwać zdarzenia w tej przeglądarce. Biorąc jednak pod uwagę modę na wspieranie do 2 a nawet 3 wersji IE wstecz, etap przejściowy będzie trwał jeszcze parę lat. Dlatego nadal warto poznać specyfikę obsługi zdarzeń w przeglądarce Microsoftu.

Czytaj dalej...

12»
Hosting, Domeny, SSL

Kategorie

Popularne artykuły

Najnowsze poradyHTML CSS JavaScript PHP bazy danych MySQL Flash grafika framework hosting domeny pozycjonowanie wordpress Facebook