Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej OK, rozumiem
WebHelp.pl Blog 11 serwisów z darmowymi zdjęciami dla stron WWW

Blog

11 serwisów z darmowymi zdjęciami dla stron WWW

Bartosz Romanowski 6 marca 2013 komentarze ()

Tagi:za darmo zdjęcia

PixabayStare przysłowie mówi, że jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów, dlatego też odpowiedni dobór zdjęć na stronę firmową lub bloga jest bardzo ważny. Jeśli nie chcemy kupować zdjęć w wirtualnych sklepach z cyfrowymi fotografiami, to poświęcając trochę czasu możemy wyszukać niewiele gorsze, ale za to darmowe materiały. Serwisów oferujących bezpłatne zdjęcia jest wiele, ale ilość nie idzie niestety w parze z jakością. W tym wpisie chciałbym przybliżyć kilka subiektywnie wybranych banków darmowych fotografii i grafik, które warto uwzględnić podczas poszukiwań.

Większość stron z darmowymi zdjęciami i grafikami udostępnia swoje zbiory na jednej z licencji Creative Commons, co oznacza między innymi, że wykorzystując fotografie na swojej witrynie musimy zamieścić link do strony, z której one pochodzą. Przed skorzystaniem z jakichkolwiek bezpłatnych materiałów warto zapoznać się z warunkami, na jakich są udostępniane.

Google Images

Google Images

Zanim zaczniemy przeglądać zbiory różnych serwisów internetowych warto skorzystać z Google. Wyszukiwarka posiada wyszukiwanie zaawansowane, w którym możemy określić między innymi licencje, jakie nas interesują. Więcej na temat dostępnych licencji można dowiedzieć się w dokumentacji. Poza tym możemy wyszukiwać obrazy według ich kolorystyki, rozmiaru czy typów plików.

Flickr

Flickr

Jeden z najpopularniejszych (jeśli nie najpopularniejszy) serwis do dzielenia się zdjęciami posiada olbrzymią bazę fotografii udostępnianych na licencjach Creative Commons. W sumie do tej kategorii należy ponad 75 milionów zdjęć, które można wykorzystać do celów komercyjnych.

morgueFile

morgueFile

Serwis zawiera ponad 280 tysięcy darmowych fotografii, udostępnianych na bardzo liberalnej licencji (można używać ich do stworzenia nowej pracy, również do celów komercyjnych, i nie trzeba wymieniać autora). Nowe zdjęcia pojawiają się bardzo często, ale niestety wiele z nich jest słabej jakości.

Stock.XCHNG

Stock.XCHNG

Chyba każdy, kto kiedykolwiek szukał w Internecie jakichś darmowych fotografii, trafił na serwis Stock.XCHNG. Zawiera on prawie 400 tysięcy zdjęć, które w większości są całkiem dobrej jakości. Licencja, na jakiej udostępniane są fotografie, jest nieco zagmatwana, ale ogólnie rzecz ujmując pozwala na wykorzystanie zdjęć do praktycznie dowolnych celów, z tym że jeśli chcemy użyć ich w produkcie, który będziemy dalej odsprzedawać (szablon strony internetowej, reprodukcja, nadruki na produktach), to wymagana jest zgoda autora.

Wikimedia Commons

Wikimedia Commons

Zarządzany przez fundację Wikimedia serwis Wikimedia Commons zawiera potężną bazę treści audio-wizualnych, udostępnianych na licencjach Creative Commons (korzysta z nich między innymi Wikipedia). Na chwilę obecną znajduje się w nim ponad 15 milionów zdjęć i grafik.

Pixabay

Pixabay

Serwis Pixabay gromadzi ponad 70 tysięcy zdjęć i grafik udostępnionych w Domenie Publicznej (Public Domain), co oznacza, że możemy wykorzystywać je w dowolny sposób i w dowolnym celu.

Ookaboo!

Strona tak brzydka, że celowo nie zamieszczam jej screena. Nosi tytuł "Free Pictures of Everything on Earth" (darmowe zdjęcia wszystkiego na Ziemi), który doskonale oddaje charakter tego serwisu. Znajdziemy w nim fotografie na praktycznie każdy temat, jaki tylko przyjdzie nam do głowy.

Creativity103

Creativity103

Zbiór ponad 2500 obrazów tła, tekstur i zdjęć, pogrupowany w kolekcje tematyczne oraz zestawy.

StockArch

StockArch

Baza zdjęć udostępnianych na licencjach Creative Commons. Przed użyciem wybranej fotografii należy zapoznać się z warunkami, na jakich zostało ono udostępnione.

PhotoEverywhere

Ponad 3000 zdjęć w tematyce podróżniczo-krajoznawczej, podzielonych na kraje i (w przypadku Wielkiej Brytanii) regiony.

Open Clip Art Library

Open Clip Art Library

Baza klipartów (wektorowych ilustracji) udostępnionych w Domenie Publicznej (Public Domain).

Warto dodać, że większość komercyjnych serwisów ze zdjęciami, takich jak iStockphoto czy PhotoDune, okresowo udostepnia swoim użytkownikom wybrane fotografie za darmo. Warto więc się w nich zarejestrować, bo w ten sposób z czasem można zebrać całkiem sporą kolekcję zdjęć do wykorzystania.

Dodatkowo polecam również zainteresować się serwisem Depositphotos, który posiada specjalny bezpłatny abonament dla blogerów i właścicieli stron internetowych.

Bartosz Romanowski

Programista, gadżeciarz, krytyczny miłośnik produktów Apple, fan ciężkich brzmień i niepoprawny pesymista.


Zobacz także

KomentarzeHTML CSS JavaScript PHP bazy danych MySQL Flash grafika framework hosting domeny pozycjonowanie wordpress Facebook