Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej OK, rozumiem
WebHelp.pl Blog Adblock plus 2 nie zablokuje niektórych reklam

Blog

Adblock plus 2 nie zablokuje niektórych reklam

Rafał Kukawski 12 grudnia 2011 komentarze ()

Tagi:Adblock Firefox reklama reklamy

Popularne rozszerzenie dla Firefoksa — Adblock Plus — będzie od wersji 2.0 pozwalać niektórym stronom wyświetlać reklamy.

Wspomniana funkcjonalność będzie się opierać o białą listę. Na listę mogą trafić strony, których webmasterzy zadeklarują się, że będą wyświetlać wyłącznie nieinwazyjne reklamy. Autorzy Adblocka zdefiniowali kilka kryteriów stanowiących o nieinwazyjności reklam. Na razie reguły są dość proste. Reklamy powinny być statyczne, preferowana postać tekstowa lub obrazy nie rzucające się w oczy. Należy też zredukować ilość skryptów wpływających na czas ładowania się strony do jednego. Z czasem zasady zostaną dopracowane.

Wspomniana wyżej funkcjonalność została załączona już do paczki Adblock Plus 2.0b.3277. W ustawieniach rozszerzenia znajdzie się dodatkowy checkbox, który domyślnie będzie włączony. Jeśli użytkownik nie ma zamiaru w ogóle oglądać reklam na stronie, może sobie opcję wyłączyć.

Zdecydowano się na domyślne włączenie białej listy, ponieważ uważa się, że odwrotne ustawienie z towarzyszącym apelem do użytkowników, żeby sami aktywowali tę opcję, nie przyniosłoby większych rezultatów. Mimo, że decyzja jest dość kontrowersyjna i na pewno spotka się ze sporą krytyką, jedna z przeprowadzonych ankiet dowiodła, że tylko 25% głosujących było za blokadą absolutnie wszystkich reklam, co zmotywowało autorów rozszerzenia do tego kroku.

Więcej informacji dostępne jest na stronie domowej rozszerzenia.

Rafał Kukawski

Programista, webmaster. Szczególnie upodobał sobie JavaScript i technologie klienckie, choć strona serwera i bazy danych nie stanowią tajemnicy. Tworzy też aplikacje na urządzenia mobilne. kukawski.pl.


Zobacz także

KomentarzeHTML CSS JavaScript PHP bazy danych MySQL Flash grafika framework hosting domeny pozycjonowanie wordpress Facebook