Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej OK, rozumiem
WebHelp.pl Blog Bartosz Romanowski

Blog / Bartosz Romanowski

Koniec wsparcia dla PHP 5.4

Bartosz Romanowski 15 września 2015 komentarze ()

Tagi:bezpieczeństwo PHP

PHPWczoraj, zgodnie z harmonogramem, zakończone zostało wsparcie dla PHP 5.4. Oznacza to, że dla tej wersji interpretera nie będą już wydawane nawet poprawki związane z bezpieczeństwem.

Czytaj dalej...

Google pomoże naprawić zhackowaną stronę

Bartosz Romanowski 2 listopada 2013 komentarze ()

Tagi:Google Google Webmasters

Google Webmaster ToolsNikt nie jest w stu procentach zabezpieczony przed internetowymi włamywaczami. Każda strona może paść ich ofiarą, szczególnie gdy nie dbamy o regularne aktualizacje używanego CMSa lub firma hostingowa utrzymująca nasz serwer ma luźne podejście do tematu bezpieczeństwa. "Przejęte" strony nie są z reguły niszczone - najczęściej dodawany jest do nich złośliwy kod, mający na celu przekierowywanie użytkowników do innych serwisów lub próbę instalacji na ich komputerach oprogramowania malware.

Czytaj dalej...

Ghost - konkurencja dla WordPressa? Może kiedyś...

Bartosz Romanowski 16 października 2013 komentarze ()

Tagi:Ghost WordPress

Ghost

Dwa dni temu został publicznie udostępniony Ghost - nowy "rewolucyjny" system blogowy, który przebojem trafił na usta wszystkich, którzy interesują się tematem (i nie tylko). Niespełna miesiąc wcześniej mogły się nim cieszyć osoby, które kupiły kota w worku wspierając projekt w serwisie Kickstarter (sam się do nich zresztą zaliczam). Czy Ghost spełnił pokładane w nim nadzieje? Czy jest godnym konkurentem dla WordPressa i innych systemów blogowych? Co jest w nim takiego magicznego, że grubo ponad 5 tysięcy osób przekazało jego pomysłodawcy prawie 200 tysięcy funtów?

Czytaj dalej...

PHP 5.5 - oficjalna premiera nowej wersji popularnego interpretera

Bartosz Romanowski 21 czerwca 2013 komentarze ()

Tagi:PHP

PHPWczoraj światło dzienne ujrzała nowa stabilna wersja interpretera języka PHP. Oznaczona numerkiem 5.5.0 edycja przynosi sporo nowości, a także całą masę usprawnień i poprawek.

Do najważniejszych nowinek zaliczyć można:

  • generatory,
  • słowo kluczowe finally, które ułatwia nieco korzystanie z wyjątków,
  • uproszczone haszowanie haseł,
  • możliwość bezpośredniego odwoływania się do poszczególnych elementów tablic i łańcuchów (np. echo "Testowy ciąg znaków"[1];),
  • możliwość używania funkcji empty() na wyniku działania funkcji (np. if(empty(moja_funkcja())) { ...),
  • wsparcie dla funkcji list() w pętlach foreach,
  • dodanie rozszerzenia Zend Opcache,
  • zaktualizowanie biblioteki GD do wersji 2.1.

Czytaj dalej...

phpMyAdmin 4 już wydany - koniec z ramkami

Bartosz Romanowski 3 maja 2013 komentarze ()

Tagi:MySQL phpMyAdmin

phpMyAdminNieco ponad 3 miesiące po wydaniu pierwszej wersji testowej, ekipa odpowiedzialna za rozwój phpMyAdmina ogłosiła, że "czwórka" jest już stabilna i może być używana w środowiskach produkcyjnych. Stała się ona jednocześnie wersją zalecaną.

Wersja 4.0 wprowadza radykalne zmiany w interfejsie, usuwając obecne od początków tego skryptu ramki (iframe) i wprowadzając widok baz danych w formie drzewa. Jednocześnie począwszy od tej wersji, phpMyAdmin do działania wymaga przeglądarki z włączoną obsługą JavaScript (co w dzisiejszych czasach nie jest niczym nietypowym).

Czytaj dalej...

SkyFonts umożliwia korzystanie z Google Fonts w trybie offline

Bartosz Romanowski 2 maja 2013 komentarze ()

Tagi:Fonts.com fonty Google Fonts Monotype SkyFonts WebFonts

SkyFonts - Google Fonts

SkyFonts, bezpłatne narzędzie służące do zarządzania pobieranymi z usługi Fonts.com fontami, zostało rozszerzone o obsługę Google Fonts. Dzięki temu bez żadnych problemów można korzystać z 625 darmowych fontów (w tym ponad 300 z polskimi znakami diakrytycznymi) w dokumentach tworzonych przy użyciu praktycznie dowolnych narzędzi.

Czytaj dalej...

Układ okresowy funkcji Google Analytics

Bartosz Romanowski 24 kwietnia 2013 komentarze ()

Tagi:Google Analytics infografika

Układ okresowy funkcji Google Analytics

Statystyki Google Analytics zna chyba każda osoba, która ma cokolwiek wspólnego z tworzeniem lub prowadzeniem stron internetowych. Najpopularniejsze narzędzie do analizy ruchu w serwisach WWW powstało na bazie produktu przejętej w 2005 roku firmy Urchin i cały czas jest bardzo intensywnie rozwijane i uzupełniane o kolejne funkcje.

Jeff Sauer postanowił zebrać wszystkie funkcje i cechy Google Analytics i zaprezentować je na infografice wykonanej w formie układu okresowego. Na jego stronie znajduje się również interaktywna wersja zestawienia - po wskazaniu wybranego elementu kursorem myszy pojawia się okienko z jego opisem. Przyznam szczerze, że o istnieniu niektórych funkcji nawet nie wiedziałem.

Czytaj dalej...

Wydano jQuery 2.0 - odchudzoną wersję najpopularniejszej biblioteki JavaScript

Bartosz Romanowski 19 kwietnia 2013 komentarze ()

Tagi:jQuery jQuery 2.0

jQuery 2.0 W nieco ponad 3 miesiące od wydania pierwszej wersji testowej, finalna wersja jQuery 2.0 ujrzała światło dzienne. Odchudzona o około 12 procent biblioteka nie wspiera już Internet Explorera w wersjach 6, 7 i 8 - najstarszą wspieraną przeglądarką Microsoftu jest IE9. Trzeba jednak pamiętać, że jQuery 1.9 i 1.10 (która zostanie wydana już niedługo) będą wciąż wspierane i rozwijane, tak więc programiści potrzebujący obsługi starszych przeglądarek nie mają się czego obawiać.

Czytaj dalej...

Firepad - wspólna edycja dokumentów w czasie rzeczywistym na każdej stronie

Bartosz Romanowski 18 kwietnia 2013 komentarze ()

Tagi:edytor Firepad

Firepad

Potrzebujesz edytora, który pozwala na edycję dokumentu przez wiele osób jednocześnie, ale nie chcesz korzystać z rozwiązań typu Google Docs? Firepad to otwarty edytor, który można zainstalować na dowolnej stronie i zintegrować na przykład z własną aplikacją internetową. A najlepsze jest to, że taka integracja wymaga dosłownie czterech linii kodu JavaScript.

Czytaj dalej...

Facebook zmienia wymagania dotyczące rozmiarów obrazków we wpisach

Bartosz Romanowski 4 kwietnia 2013 komentarze ()

Tagi:Facebook Open Graph

Facebook

Dzisiaj na blogu Facebooka dla deweloperów pojawił się wpis, który zawiera między innymi przypomnienie o zmianie wymagań dotyczących minimalnych rozmiarów obrazków we wpisach. Zmiana ta, mimo że z pozoru trywialna i nie warta większej uwagi, dotknie większość właścicieli serwisów internetowych, którzy wykorzystują w jakikolwiek sposób Facebooka.

Czytaj dalej...

12...1213»


HTML CSS JavaScript PHP bazy danych MySQL Flash grafika framework hosting domeny pozycjonowanie wordpress Facebook