Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej OK, rozumiem
WebHelp.pl Blog Collusion - sprawdź kto śledzi Twoją aktywność w Sieci

Blog

Collusion - sprawdź kto śledzi Twoją aktywność w Sieci

Bartosz Romanowski 29 lutego 2012 komentarze ()

Tagi:Collusion Firefox Mozilla

CollusionMozilla zaprezentowała nowe rozszerzenie dla Firefoksa, dzięki któremu w łatwy sposób zobaczymy kto śledzi naszą aktywność w Internecie. Dodatek nosi nazwę Collusion i jak na razie ma status eksperymentalnego, ale jego twórcy zapowiadają wprowadzenie szeregu usprawnień, dzięki którym użytkownicy będą mogli korzystać z Sieci w bardziej świadomy sposób, a osoby zainteresowane tematem dostaną w swoje ręce dane, które do tej pory były trudne do zdobycia.

Po zainstalowaniu rozszerzenia w dolnym pasku statusu pojawi się nowa ikonka. Jej kliknięcie otworzy nową zakładkę, w której będzie tworzona wizualna reprezentacja sieci powiązań pomiędzy przeglądanymi przez nas serwisami. Usługi, które według serwisu PrivacyChoice śledzą naszą aktywność (na przykład sieci reklamowe), oznaczone są kółeczkiem z czerwoną obwódką. Pozostałe usługi również mogą śledzić nasze działania, ale nie zostało to potwierdzone.

Korzystając z Collusion trzeba pamiętać, że nie wszystkie usługi i serwisy śledzące nasze poczynania w Sieci są złe. Na nasz wykres trafi na przykład Gemius (i to w czerwonym kółeczku), który jest po prostu systemem zbierania danych o ruchu na stronie, więc z konieczności naszą aktywność śledzić w taki czy inny sposób musi. Swoją drogą ciekawe, że do usług śledzących nie zaliczono Google Analytics (w ogóle nie pojawia się na schemacie).

Twórcy rozszerzenia mają z nim związane spore plany. Przede wszystkim po wydaniu finalnej jego wersji udostępnione zostanie narzędzie, dzięki któremu użytkownicy będą mogli anonimowo przesyłać zebrane przez Collusion dane. Informacje te będą udostępniane badaczom, dziennikarzom i innym zainteresowanym osobom.

Informacje pozyskane od Collusion z pewnością poszerzą naszą wiedzę na temat śledzenia aktywności użytkowników Internetu, wskażą również te serwisy, które przesadzają z ilością usług, którym udostępniają dane o swoich użytkownikach. Przydadzą się również do utworzenia nowych reguł w AdBlocku czy innym narzędziu filtrującym.

Warto wspomnieć, że Collusion nie jest czymś zupełnie nowym - pierwsza wersja rozszerzenia została udostępniona w lipcu 2011 na blogu Toolness, prowadzonym przez jednego z pracowników Mozilli.

oficjalna strona Collusion

Bartosz Romanowski

Programista, gadżeciarz, krytyczny miłośnik produktów Apple, fan ciężkich brzmień i niepoprawny pesymista.


Zobacz także

KomentarzeHTML CSS JavaScript PHP bazy danych MySQL Flash grafika framework hosting domeny pozycjonowanie wordpress Facebook