Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej OK, rozumiem
WebHelp.pl Blog Facebook zapowiada poważne zmiany dla twórców aplikacji

Blog

Facebook zapowiada poważne zmiany dla twórców aplikacji

Bartosz Romanowski 10 maja 2011 komentarze ()

Tagi:Facebook OAuth OAuth 2.0 SDK

FacebookDzisiaj na facebookowym Developer Blog pojawił się wpis, którym powinni się zainteresować wszyscy twórcy aplikacji działających w ramach serwisu Facebook. Planowane są bowiem zmiany, które dotkną znaczną część aplikacji i do których warto już zacząć się przygotowywać.

Zmiany, o których mowa, obejmują migrację do autoryzacji opartej na standardzie OAuth 2.0 i przejście aplikacji na szyfrowany protokół HTTPS. Już 1 lipca zostaną upublicznione nowe SDK dla języków PHP i JavaScript, w których zaimplementowano nową autoryzację oraz nowy format ciasteczek bez tokena dostępowego (access token). Do 1 września wszystkie aplikacje muszą korzystać z autoryzacji OAuth 2.0 i obsługiwać szyfrowany access token. Większa zmiana szykuje się 1 października, od kiedy to aplikacje będą musiały korzystać z signed_request (parametr fb_sig zostanie usunięty) oraz posiadać certyfikat SSL. Konieczność posiadania certyfikatu ma związek z wprowadzoną pod koniec stycznia 2011 możliwością przeglądania serwisu Facebook z wykorzystaniem szyfrowanego protokołu HTTPS, a co za tym idzie aplikacje działające w ramce (canvas) również powinny udostępniać połączenie szyfrowane.

Zmiany te, mimo że korzystne dla użytkowników, z całą pewnością spowodują odpływ sporej ilości mniejszych aplikacji, głównie tych niekomercyjnych, tworzonych hobbystycznie przez pojedyncze osoby. Mimo że koszt certyfikatu SSL nie jest jakoś szczególnie wysoki (od 99 zł netto rocznie), to prawdopodobnie część twórców aplikacji nie zdecyduje się na taki wydatek.

Bartosz Romanowski

Programista, gadżeciarz, krytyczny miłośnik produktów Apple, fan ciężkich brzmień i niepoprawny pesymista.


Zobacz także

KomentarzeHTML CSS JavaScript PHP bazy danych MySQL Flash grafika framework hosting domeny pozycjonowanie wordpress Facebook