Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej OK, rozumiem
WebHelp.pl Blog Firebug 1.11 już wydany, a w nim sporo ciekawych nowości

Blog

Firebug 1.11 już wydany, a w nim sporo ciekawych nowości

Bartosz Romanowski 8 grudnia 2012 komentarze ()

Tagi:Firebug Firefox

FirebugWczoraj do użytkowników Firefoksa trafiła nowa wersja Firebuga, narzędzia niezbędnego każdemu, kto zajmuje się ogólnie pojętym tworzeniem stron internetowych. Oznaczone numerkiem 1.11 wydanie przynosi kilka ciekawych nowości, będących efektem prawie czterech miesięcy pracy zespołu odpowiedzialnego za rozwój "ognistego robaka".

Obsługa SPDY

Obsługa protokołu SPDY została wprowadzona w Firefoksie w wersji 11, a włączona domyślnie w wersji 13, jednak Firebug dopiero teraz doczekał się wsparcia dla niego. Już teraz korzysta z niego między innymi Google i Twitter, a grono firm, które zaczną go używać, z pewnością będzie rosło.

SPDY

Wizualizacja Performance Timing w konsoli

Aby załadować dane dotyczące Performance Timing (analiza czasu ładowania strony) wystarczy w konsoli wpisać komendę performance.timing. Warto dodać, że dane te różnią się od danych dostępnych w zakładce Sieć, ponieważ są zbierane przez przeglądarkę, a nie Firebuga.

Elementy pasujące do reguły CSS

W zakładce CSS, w której możemy przeglądać arkusze stylów naszej strony, znalazło się nowe narzędzie, dzięki któremu możemy uzyskać listę elementów strony, do których została zastosowana wybrana reguła CSS. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na interesującą nas regułę i wybrać opcję Get Matching Elements - na liście po prawej stronie pojawią się wszystkie elementy aktualnie otwartej strony, pasujące do wybranej reguły. Aby szybko przejść do wybranego elementu w źródle strony wystarczy na niego kliknąć.

Firebug - reguły CSS

Komenda include()

Nowa komenda konsoli include() pozwala na załadowanie dowolnego pliku ze skryptem JavaScript. Skrypt staje się od razu dostępny dla wszystkich innych skryptów na stronie. Przykładowo, aby do strony, którą się właśnie zajmujemy, załadować jQuery wystarczy w konsoli wpisać następującą komendę:

Kod: Zaznacz cały
include("http://code.jquery.com/jquery-latest.min.js")

Firebug - include

Ulepszone wklejanie kodu HTML

To moim zdaniem najbardziej przydatna nowość w Firebugu. Teraz można wklejać skopiowany kod HTML zastępując zaznaczony fragment, zastępując wybraną gałąź, jako pierwsze lub ostatnie "dziecko" (przydatne przy klonowaniu elementów), a także przed i po wybranym elemencie.

Firebug - kopiowanie HTML

Poza wymienionymi wyżej nowościami Firebug 1.11 przynosi liczne poprawki błędów, udoskonalone style dla logów, ulepszone logowanie wywołań funkcji JavaScript, udoskonalone komendy $() i $$() oraz autouzupełnianie dla wbudowanych właściwości obiektów, takich jak String.prototype i Object.prototype.

Pełne umówienie nowej wersji Firebuga można znaleźć tutaj, a kompletną listę zmian i nowości tutaj. Firebug 1.11 jest kompatybilny z Firefoksem 17 lub nowszym. Można go pobrać z oficjalnej strony projektu.

Bartosz Romanowski

Programista, gadżeciarz, krytyczny miłośnik produktów Apple, fan ciężkich brzmień i niepoprawny pesymista.


Zobacz także

Komentarze



HTML CSS JavaScript PHP bazy danych MySQL Flash grafika framework hosting domeny pozycjonowanie wordpress Facebook