Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej OK, rozumiem
WebHelp.pl Blog GIMP 2.8 z trybem edycji w jednym oknie

Blog

GIMP 2.8 z trybem edycji w jednym oknie

Rafał Kukawski 4 maja 2012 komentarze ()

Tagi:GIMP grafika

GIMPPo długich trzech latach pracy, wydany został GIMP 2.8 z interfejsem skupiającym wszystkie narzędzia w jednym oknie. Jednookienkowy interfejs nie zastępuje starego, wielookienkowego, użytkownicy mogą się przełączać pomiędzy trybami dosłownie dwoma kliknięciami.

Zmiany w interfejsie nie są jedynymi nowościami. Wszystkie narzędzia do rysowania oraz większość wtyczek bazuje teraz na bibliotece Cairo. Ponadto narzędzie tekstowe pozwala pisać bezpośrednio po płótnie a nie w osobnym oknie dialogowym, jak to miało miejsce do tej pory. Ponadto dodano funkcję grupowania warstw.

Kolejną, tym razem koncepcyjną zmianę wprowadzono w sposobie zapisu do plików. Od teraz opcji zapisu do PNG czy JPG będziemy szukać w funkcjach Eksportu zamiast w "Zapisz jako...". Zmiana podyktowana jest faktem, że tylko natywny format GIMPa - XFC - pozwala zapisać wszystkie cechy projektu, gdzie inne formaty oznaczają utratę pewnych informacji.

W liście zmian zawarte zostało ostrzeżenie dla użytkowników tabletów (np. Wacom), żeby wstrzymali się z aktualizacją GIMPa do czasu wydania wersji 3.0, ponieważ 2.8 bazuje na GTK+2, który ma częściowo zepsutą obsługę tych urządzeń.

Szczegółowe informacje na temat zmian dostępne na stronie GIMPa.

Rafał Kukawski

Programista, webmaster. Szczególnie upodobał sobie JavaScript i technologie klienckie, choć strona serwera i bazy danych nie stanowią tajemnicy. Tworzy też aplikacje na urządzenia mobilne. kukawski.pl.


Zobacz także

KomentarzeHTML CSS JavaScript PHP bazy danych MySQL Flash grafika framework hosting domeny pozycjonowanie wordpress Facebook