Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej OK, rozumiem
WebHelp.pl Blog Gittip - nowy sposób na finansowe wspomaganie programistów (i nie tylko)

Blog

Gittip - nowy sposób na finansowe wspomaganie programistów (i nie tylko)

Bartosz Romanowski 27 czerwca 2012 komentarze ()

Tagi:GitHub Gittip

GittipGittip to powstała trzy tygodnie temu usługa, która umożliwia przekazywanie drobnych kwot programistom udostępniającym swój kod w serwisie GitHub. Idea jest podobna do coraz bardziej popularnego Flattra, z tym że skupia się na ludziach, a nie treściach. Nieco inny jest również sposób przekazywania datków - postawiono na regularne, cotygodniowe wpłaty zamiast jednorazowego wsparcia.

Każdy użytkownik serwisu GitHub może przekazać określoną kwotę innemu użytkownikowi, przy czym określona suma będzie przekazywana co tydzień, w każdy piątek, aż do wyczerpania dostępnych środków darczyńcy. Usługa narzuca górny limit datku, który wynosi 1,28 dolara tygodniowo. Aby móc przekazać komuś datek trzeba posiadać kartę kredytową - Gittip pobiera opłatę w wysokości 30 centów plus 3,9% pobieranej kwoty (ma ona pokryć koszty obsługi kart oraz utrzymania serwisu). Po dodaniu karty możemy zacząć obdarowywanie. Co ważne, aby użytkownik mógł zostać obdarowany musi najpierw zarejestrować się w usłudze.

Tyle jeśli chodzi o suche fakty. Idea wydaje się być całkiem sympatyczna, aczkolwiek szkoda, że ograniczona tylko i wyłącznie do GitHuba. Twórcy obiecują jednak, że postarają się rozszerzyć ją na inne serwisy, takie jak Facebook, Twitter czy Google+.

Na chwilę obecną w Gittip zarejestrowanych jest nieco ponad 770 użytkowników, a kwoty, jakie znaleźć można w rankingu najpopularniejszych twórców, nie są szczególnie imponujące (tym bardziej, że są tylko hipotetyczne - nie wiadomo bowiem ilu z darczyńców będzie dysponowało wystarczającą kwotą w najbliższy piątek, gdy pieniądze będą fizycznie przekazywane na konta obdarowywanych użytkowników).

Co ciekawe, twórcy udostępnili cały kod usługi, tak więc każdy może pomóc w jej rozwoju (tudzież otworzyć konkurencyjny serwis ;)).

Bartosz Romanowski

Programista, gadżeciarz, krytyczny miłośnik produktów Apple, fan ciężkich brzmień i niepoprawny pesymista.


Zobacz także

KomentarzeHTML CSS JavaScript PHP bazy danych MySQL Flash grafika framework hosting domeny pozycjonowanie wordpress Facebook