Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej OK, rozumiem
WebHelp.pl Blog Google pomoże naprawić zhackowaną stronę

Blog

Google pomoże naprawić zhackowaną stronę

Bartosz Romanowski 2 listopada 2013 komentarze ()

Tagi:Google Google Webmasters

Google Webmaster ToolsNikt nie jest w stu procentach zabezpieczony przed internetowymi włamywaczami. Każda strona może paść ich ofiarą, szczególnie gdy nie dbamy o regularne aktualizacje używanego CMSa lub firma hostingowa utrzymująca nasz serwer ma luźne podejście do tematu bezpieczeństwa. "Przejęte" strony nie są z reguły niszczone - najczęściej dodawany jest do nich złośliwy kod, mający na celu przekierowywanie użytkowników do innych serwisów lub próbę instalacji na ich komputerach oprogramowania malware.

Google od dłuższego czasu posiada mechanizmy, które chronią użytkowników przed wchodzeniem na zainfekowane strony. Firma nie zaniedbuje również właścicieli takich serwisów - istnieje specjalna strona, na której można znaleźć informacje na temat działań, jakie możemy podjąć w celu naprawienia zhackowanej strony.

Jeśli korzystamy z Narzędzi dla webmasterów, to jesteśmy powiadamiani o wszelkich nietypowych zmianach w naszych serwisach. Już niedługo dostaniemy kolejne narzędzie, dzięki któremu usunięcie złośliwego kodu z naszej strony będzie jeszcze łatwiejsze.

Narzędzia dla webmasterów

Przede wszystkim dostaniemy znacznie więcej informacji na temat zainfekowanej strony. Jak widać na zamieszczonym wyżej zrzucie ekranu, otrzymamy informacje na temat rodzaju infekcji (malware, spam itp.) i sposobu, w jaki działa złośliwe oprogramowanie (malware code injection, SQL injection itp.). Na liście znajdują się również przykładowe podstrony, na których Google wykrył problemy.

Narzędzia dla webmasterów

Ciekawą nowością, która powinna ułatwić wyczyszczenie strony mniej zaawansowanym użytkownikom, jest funkcja prezentująca podejrzany kod znaleziony w serwisie. Teoretycznie wystarczy go usunąć aby pozbyć się problemu. To jednak tylko teoria, bo twórcy złośliwych skryptów są coraz sprytniejsi.

Narzędzia dla webmasterów

Ostatnie ułatwienie dotyczy informowania Google o tym, że usunęliśmy złośliwy kod z naszej strony i prosimy o jej przejrzenie celem zdjęcia blokady.

Więcej informacji na temat nowych funkcji można znaleźć na oficjalnym blogu Google Webmaster Central.

Bartosz Romanowski

Programista, gadżeciarz, krytyczny miłośnik produktów Apple, fan ciężkich brzmień i niepoprawny pesymista.


Zobacz także

KomentarzeHTML CSS JavaScript PHP bazy danych MySQL Flash grafika framework hosting domeny pozycjonowanie wordpress Facebook