Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej OK, rozumiem
WebHelp.pl Blog Google rozbudowuje narzędzie do analizy błędów indeksowania

Blog

Google rozbudowuje narzędzie do analizy błędów indeksowania

Bartosz Romanowski 13 marca 2012 komentarze ()

Tagi:Google Google Webmasters

Google Webmasters - błędy indeksowaniaGoogle konsekwentnie udoskonala swoje narzędzia dla webmasterów. Po odświeżonych mapach witryn przyszła pora na narzędzie do analizy błędów indeksowania, które nie dosyć że ma większe możliwości, to stało się zdecydowanie bardziej poręczne.

Na pierwszy rzut oka zwraca uwagę nowy wygląd narzędzia. Zostało dostosowane do nowej stylistyki Google, przez co jego interfejs stał się bardziej przejrzysty. Zmiana wizualna zdecydowanie na plus.

Od ważniejszej, funkcjonalnej strony, również jest znacznie lepiej. Raporty zostały podzielone na dwie części. Sekcja Błędy witryny zawiera problemy dotyczące serwerów DNS, nieudane połączenia z serwerem oraz błędy pobierania pliku robots.txt. Sekcja Błędy URL-i (zwykle znacznie bogatsza) prezentuje natomiast błędy związane z konkretnymi adresami URL. Znajdziemy tu informacje o błędach serwera podczas pobierania stron, o odmowie dostępu do nich, o nieznalezionych podstronach oraz o stronach, na które robot Google nie miał wstępu. Wszystkie te informacje prezentowane są na wykresach, które pokazują zmiany ilości błędów w czasie. Jest to przydatne gdy na przykład przebudowujemy nasz serwis i przekierowujemy stare adresy na nowe - dzięki tym danym widzimy czy i w jakim tempie Google "poznaje" naszą stronę i uaktualnia stare adresy.

Google Webmasters - błędy indeksowania

Narzędzie pokazuje nam listę zawierającą "tylko" 100 tysięcy adresów z każdej z grup błędów - to i tak za dużo do ogarnięcia. Klikając na znajdujący się na niej adres otwiera nam się okienko, w którym możemy zapoznać się ze szczegółowymi informacjami na temat błędu oraz sprawdzić pod jakimi adresami znaleźć można linki do problematycznej strony. Jeśli problem z daną podstroną został przez nas rozwiązany, możemy użyć przycisku "Oznacz jako poprawione", który usunie adres z listy

Jak widać Google intensywnie pracuje nie tylko nad wyczyszczeniem wyników wyszukiwania ze śmieci, ale również nad ułatwieniem życia webmasterom. Zmiany, jakie zachodzą w Narzędziach dla webmasterów, idą moim zdaniem w dobrym kierunku - jest przejrzyściej, ładniej i (co najważniejsze) funkcjonalniej. Oby tak dalej.

via Google Webmaster Central Blog

Bartosz Romanowski

Programista, gadżeciarz, krytyczny miłośnik produktów Apple, fan ciężkich brzmień i niepoprawny pesymista.


Zobacz także

KomentarzeHTML CSS JavaScript PHP bazy danych MySQL Flash grafika framework hosting domeny pozycjonowanie wordpress Facebook