Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej OK, rozumiem
WebHelp.pl Blog Jak Wikipedia zmieniła sposób wyszukiwania informacji

Blog

Jak Wikipedia zmieniła sposób wyszukiwania informacji

Bartosz Romanowski 26 marca 2012 komentarze ()

Tagi:infografika Wikipedia

WikipediaWikipedia jest jednym z fenomenów XXI wieku. Powstała na początku 2001 roku internetowa encyklopedia szybko zdobyła dużą popularność, stając się w ciągu zaledwie kilku lat jednym z głównych źródeł informacji nie tylko dla głodnych wiedzy Internautów, ale również dla studentów czy polityków. Przejęła ona rynek opanowany przez tradycyjne encyklopedie na tyle skutecznie, że na przykład wydawana od 244 lat Encyclopedia Britannica przestała ukazywać się w formie drukowanej.

Serwis Open Site przygotował ciekawą infografikę, dzięki której możemy zorientować się w skali projektu, a także zobaczyć jak Wikipedia zmieniła sposób wyszukiwania informacji.

Wikipedia zawiera ponad 27 milionów stron w ponad 250 językach. Jest szóstą najczęściej odwiedzaną stroną internetową na świecie. Wypiera również tradycyjne biblioteki - tylko 25% amerykańskich studentów w ogóle je odwiedza, a 80% jako pierwsze źródło wiedzy wybiera Wikipedię. Co więcej, aż 56% studentów po znalezieniu w internetowej encyklopedii jakiejkolwiek informacji na interesujący ich temat, nie zagląda w ogóle do innych źródeł.

Oczywiście Wikipedia stale się rozwija. Oglądalność encyklopedii rośnie o 29% rocznie, a liczba artykułów zwiększa się o 23%. Koszty utrzymania kolosa wynoszą w skali roku ponad 20 milionów dolarów.

Mimo że edytować Wikipedię może każdy, aż 74% wszystkich zmian pochodzi od grupy około 1400 osób. Nie chroni to jednak encyklopedii przed pomyłkami - współczynnik ilości błędów na artykuł wynosi 3,86 (dla porównania: Brittanica może pochwalić się współczynnikiem 2,92). Na szczęście większość tych błędów jest błyskawicznie wychwytywana.

Kompletną infografikę można obejrzeć poniżej oraz na stronie Open Site.

Wikipedia

Bartosz Romanowski

Programista, gadżeciarz, krytyczny miłośnik produktów Apple, fan ciężkich brzmień i niepoprawny pesymista.


Zobacz także

KomentarzeHTML CSS JavaScript PHP bazy danych MySQL Flash grafika framework hosting domeny pozycjonowanie wordpress Facebook