Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej OK, rozumiem
WebHelp.pl Blog jQuery na diecie odchudzającej

Blog

jQuery na diecie odchudzającej

Rafał Kukawski 9 listopada 2011 komentarze ()

Tagi:jQuery

Biblioteka jQuery z wersji na wersję przybierała coraz bardziej na wadze. Dave Methvin – członek zespołu jQuery – we wpisie na blogu twierdzi, że już wystarczy. Trzeba bibliotekę nieco odchudzić.

Aby to osiągnąć, najpierw zostanie sporządzona lista elementów biblioteki do usunięcia lub przeniesienia z rdzenia do samodzielnych wtyczek. Odpowiednimi kandydatami do wyrzucenia będą te elementy API, których użycie nie prezentuje dobrych praktyk programistycznych, są mylące, mało wydajne lub obarczone trudnymi do wyeliminowania ograniczeniami.

Sporządzenie tej listy nie oznacza, że funkcje zostaną od razu usunięte już w najbliższym wydaniu jQuery. Wszystkie – a przynajmniej większość z nich – przejdą okres „zagrożenia”. Celem zespołu jQuery jest wcześniejsze wytłumaczenie programistom, co skłoniło autorów biblioteki do oznaczenia danej funkcji jako przestarzałej, zaoferować alternatywne rozwiązania dla tych funkcji oraz – co najważniejsze – wysłuchać opinii programistów korzystających z jQuery na temat owych planów.

Stąd apel do wszystkich programistów, żeby już dzisiaj zastanowili się w jaki sposób korzystają z jQuery, które elementy uważają za zbędne, a które chcieliby dalej zostawić. W odpowiednim czasie zostaną poproszeni o podzielenie się swoimi wnioskami.

Nadchodzące zmiany zwiastowało już wydanie wersji 1.7 w ubiegłym tygodniu. Moduł zdarzeń doczekał się dwóch nowych metod .on() oraz .off(), przy czym .live() i .die() zostały oznaczone jako przestarzałe. Nowe funkcje w zasadzie mogą zastąpić 6 istniejących od dawna funkcji – .live(), .die(), .delegate(), .undelegate(), .bind() oraz.unbind().

Już z wydaniem jQuery 1.8 uproszczeniu ulegnie proces tworzenia obiektu zdarzenia, do którego nie będą kopiowane niestandardowe pola natywnego obiektu (np. .srcElement).

Jako przestarzałe oznaczono też metody .error(), .success(), .complete() w module Ajaxowym oraz metody .isResolved() i .isRejected() obiektu Deferred, których zadanie przejmie dodana w edycji 1.7 funkcja stanu.

Bardziej szczegółowe informacje na temat planowanych zmian oraz listę wszystkich przestarzałych funkcji w jQuery 1.7 można znaleźć we wspomnianym we wstępie wpisie na blogu.

Jedno jest prawie pewne – obsługa Internet Explorera 6 nie zostanie porzucona. Większość poprawek dla IE6 dotyczy także dwóch kolejnych edycji tej przeglądarki, więc krok ten nie miałby większego sensu.

Rafał Kukawski

Programista, webmaster. Szczególnie upodobał sobie JavaScript i technologie klienckie, choć strona serwera i bazy danych nie stanowią tajemnicy. Tworzy też aplikacje na urządzenia mobilne. kukawski.pl.


Zobacz także

KomentarzeHTML CSS JavaScript PHP bazy danych MySQL Flash grafika framework hosting domeny pozycjonowanie wordpress Facebook