Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej OK, rozumiem
WebHelp.pl Blog Microsoftowa wtyczka dla Firefoksa dodająca obsługę H.264

Blog

Microsoftowa wtyczka dla Firefoksa dodająca obsługę H.264

Rafał Kukawski 16 grudnia 2010 komentarze ()

Tagi:Firefox H.264 kodek Microsoft video WebM

H.264 - FirefoxOd pewnego czasu w sieci toczy się batalia na temat kodeka, który ma stać się podstawą obsługi video w standardach W3C. Na chwilę obecną czołowymi kodekami są WebM oraz H.264. Na początku wymieniano też Theora video jako pretendenta do standardu, jednakże po publikacji WebM, kodek ten został zepchnięty na dalszy plan.

Problem z H.264 polega na tym, że jest to komercyjny, opatentowany kodek, za którego użycie trzeba będzie zapłacić. I to właśnie nie podoba się Mozilli, która od samego początku sprzeciwia się włączeniu tego kodeku do standardów W3C. W Firefoksie znajdziemy zatem obsługę kodeka Theora, w beta-wersjach Firefoksa 4 mamy obsługę WebM. Przez swój upór Fundacja Mozilla spotkała się z niemałą krytyką. Zarzuca się jej hamowanie rozwoju sieci.

Stanowisko Microsoftu w tej sprawie jest zupełnie odmienne. Uważają, że to właśnie komercyjny kodek powinien zostać włączony do webowych standardów.

Właśnie przez brak obsługi H.264 w Firefoksie, w ramach projektu Interoperability Bridges, przygotowano rozszerzenie dla tej przeglądarki, które wprowadza obsługę konfliktowego kodeka.

Sposób w jaki wtyczka działa jest dość prosty. Podmienia znacznik video na odpowiedni kod ładujący wtyczkę Windows Media Playera. Rozwiązanie nie sprawdza się idealnie na niektórych stronach, ale uznano, że można z tym żyć. Ograniczeniem jest konieczność posiadania Windowsa 7 i Firefoksa 3.6 lub nowszego.

Osobiście nie mogę kompletnie zrozumieć, jak można dyskutować o włączeniu do otwartych standardów czegoś, co nie dość, że jest zamknięte, to jeszcze obwarowane patentami. To, że duże korporacje typu Microsoft, czy Apple stają za danym rozwiązaniem nie musi oznaczać, że to jest dobre dla wszystkich.

Rafał Kukawski

Programista, webmaster. Szczególnie upodobał sobie JavaScript i technologie klienckie, choć strona serwera i bazy danych nie stanowią tajemnicy. Tworzy też aplikacje na urządzenia mobilne. kukawski.pl.


Zobacz także

KomentarzeHTML CSS JavaScript PHP bazy danych MySQL Flash grafika framework hosting domeny pozycjonowanie wordpress Facebook