Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej OK, rozumiem
WebHelp.pl Blog Mozilla walczy z rozszerzeniami spowalniającymi Firefoksa

Blog

Mozilla walczy z rozszerzeniami spowalniającymi Firefoksa

Rafał Kukawski 4 kwietnia 2011 komentarze ()

Tagi:Addons Firefox Mozilla performace

FirefoxZ każdą nową wersją Firefoksa, Mozilla stara się przyspieszyć przeglądarkę. Jednym z celów wersji 4 było przyspieszenie jej uruchamiania, który został w pewnym stopniu osiągnięty. Teraz przyszła kolej na rozszerzenia.

Każde instalowane rozszerzenie ma mniejszy bądź większy wpływ na czas uruchamiania przeglądarki. Im więcej rozszerzeń, tym dłuższy start. Aby poprawić nieco sytuację, zespół Mozilla Addons rozpoczął akcję przyspieszania rozszerzeń. Na początek opublikowano zestawienie popularnych rozszerzeń, które mają największy wpływ na czas uruchamiania się przeglądarki. Webmasterów na pewno zainteresuje obecność Firebuga, który zajmuje aż drugie miejsce! Autorzy najcięższych dodatków zostali o tym fakcie poinformowani i poproszeni o optymalizacje swoich projektów.

Akcja nie kończy się na tym zestawieniu. Od teraz, co tydzień będą przeprowadzane automatyczne testy wydajności. W przyszłości planuje się skanować wszystkie nowe rozszerzenia dodawane do repozytorium Mozilli, nie tylko pod kątem czasu uruchamiania, ale też pod innymi kryteriami.

Na stronie Mozilla Addons, w ciągu dwóch tygodni, przy najcięższych dodatkach, powinny pojawić się ostrzeżenia, jeśli opóźniają one start Firefoksa o minimum 25%. W przyszłości ostrzeżenia będą wyświetlane w menedżerze rozszerzeń.

Aby pomóc autorom, zaktualizowano poradnik z dobrymi praktykami. W planach są narzędzia, które pozwolą autorom dokonać skanowania poprawek na żądanie.

Kolejną sprawą, którą postanowiono się zająć są instalatory niektórych programów, które bez pytania użytkownika o zgodę, dodają do Firefoksa własne paski narzędziowe i inne rozszerzenia. Nowa wersja Firefoksa ma zakończyć ten proceder. Aby zainstalować rozszerzenie, użytkownik będzie zawsze musiał wyrazić zgodę.

Szczegółowe informacje na blogu Mozilla Addons.

Rafał Kukawski

Programista, webmaster. Szczególnie upodobał sobie JavaScript i technologie klienckie, choć strona serwera i bazy danych nie stanowią tajemnicy. Tworzy też aplikacje na urządzenia mobilne. kukawski.pl.


Zobacz także

KomentarzeHTML CSS JavaScript PHP bazy danych MySQL Flash grafika framework hosting domeny pozycjonowanie wordpress Facebook