Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej OK, rozumiem
WebHelp.pl Blog MySQL 5.5 oficjalnie wydany

Blog

MySQL 5.5 oficjalnie wydany

Bartosz Romanowski 15 grudnia 2010 komentarze ()

Tagi:bazy danych MySQL Oracle

MySQLOracle oficjalnie ogłosił, że MySQL w wersji 5.5 otrzymał status GA (Generally Available) i jest gotowy do zastosowań produkcyjnych. Oznacza to, że od tej pory ta właśnie wersja popularnej bazy danych jest wersją zalecaną.

Lista nowości w wersji 5.5 nie jest imponująco długa, brak na niej również jakichś rewolucyjnych zmian czy usprawnień. Co więc da nam w praktyce aktualizacja do najnowszej edycji?

Przede wszystkim poprawiono ogólną wydajność silnika. Jeśli wierzyć twórcom, na platformie Linux otrzymamy 360-procentowy wzrost wydajności przy operacjach odczyt/zapis i 200-procentowy przy samych operacjach odczytu. Platforma Windows notuje jeszcze większe przyśpieszenie - odpowiednio 1500 procent i 500 procent. To zresztą jedna z nowości w wersji 5.5 - teraz MySQL działa pod kontrolą systemu operacyjnego Windows z wydajnością porównywalną do wersji Uniksowej, co do tej pory było nie do osiągnięcia.

Usprawnieniu uległy również mechanizmy replikacji, partycjonowania indeksów i tabel oraz obsługi współbieżnie działających wątków - wszystko to przełożyło się na łatwiejszą skalowalność oraz wyższą wydajność i stabilność silnika (szczególnie na nowoczesnych serwerach wieloprocesorowych). Domyślnym silnikiem składowania danych jest od wersji 5.5 InnoDB, który również zyskał wiele usprawnień (m. in. jeśli chodzi o współbieżnie działające wątki, zarządzanie pamięcią, szybsze blokowanie, asynchroniczne operacje wejścia-wyjścia czy przyśpieszone odzyskiwanie danych z uszkodzonych tabel).

Więcej informacji na temat MySQL 5.5 można znaleźć na blogu Oracle. Jeśli ktoś planuje aktualizację bazy danych do najnowszej wersji, koniecznie powinien zapoznać się z odpowiednim rozdziałem dokumentacji, poświęconym temu procesowi.

Bartosz Romanowski

Programista, gadżeciarz, krytyczny miłośnik produktów Apple, fan ciężkich brzmień i niepoprawny pesymista.


Zobacz także

KomentarzeHTML CSS JavaScript PHP bazy danych MySQL Flash grafika framework hosting domeny pozycjonowanie wordpress Facebook