Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej OK, rozumiem
WebHelp.pl Blog MySQL 5.6 - nowa wersja popularnej bazy danych

Blog

MySQL 5.6 - nowa wersja popularnej bazy danych

Bartosz Romanowski 6 lutego 2013 komentarze ()

Tagi:MySQL Oracle

MySQLFirma Oracle ogłosiła wydanie nowej wersji jednego z najpopularniejszych silników baz danych - MySQL 5.6. Główne i najważniejsze zmiany w tej edycji dotyczą znaczącej poprawy wydajności i skalowalności. W ostatnich latach rozwój tej bazy danych nieco spowolnił, a to wydanie udowadnia, że coś jednak w temacie jej udoskonalania się dzieje.

MySQL 5.6 to przede wszystkim większa wydajność i skalowalność, osiągnięte dzięki udoskonaleniu silnika InnoDB. Zmiany zostały wykonane między innymi pod kątem zwiększenia przepustowości dla operacji transakcyjnych i tylko do odczytu, w tym również dla dysków SSD (Solid State Drive). Usprawnienia zyskał także Optimizer, dzięki któremu zapytania są wykonywane w krótszym czasie (między innymi zoptymalizowano obsługę podzapytań), a ich diagnostyka jest efektywniejsza. Poza tym tabele InnoDB mogą teraz posiadać indeksy pełnotekstowe (FULLTEXT), znacząco przyśpieszające przeszukiwanie kolumn tekstowych. Niektórych programistów z pewnością ucieszy nowy interfejs NoSQL, zbudowany w oparciu o Memcached API, który jest znacznie szybszy od zapytań SQL (oczywiście tylko jeśli chodzi o operacje typu klucz-wartość).

Poprawie uległ również mechanizm replikacji bazy danych, zarówno pod kątem wydajności, jak i niezawodności (dzięki automatycznemu wykrywaniu uszkodzeń danych i ich naprawianiu).

Udoskonalone narzędzie Performance Schema umożliwia jeszcze lepsze i skuteczniejsze monitorowanie baz danych pod kątem zasobożernych zapytań, obiektów, użytkowników czy aplikacji. Wprowadzono również szereg zmian mających na celu poprawę bezpieczeństwa.

MySQL 5.6 jest już dostępny do pobrania z oficjalnej strony. Więcej informacji na temat zmian i nowości w tej wersji można znaleźć tutaj.

Bartosz Romanowski

Programista, gadżeciarz, krytyczny miłośnik produktów Apple, fan ciężkich brzmień i niepoprawny pesymista.


Zobacz także

KomentarzeHTML CSS JavaScript PHP bazy danych MySQL Flash grafika framework hosting domeny pozycjonowanie wordpress Facebook