Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej OK, rozumiem
WebHelp.pl Blog Nowa Interia.pl w wersji beta

Blog

Nowa Interia.pl w wersji beta

Kamila Romanowska 30 grudnia 2010 komentarze ()

Tagi:beta Interia portale

Interia.pl uruchomiła zamkniętą betę nowej strony głównej portalu. Przyjrzyjmy się dokładniej wprowadzonym zmianom (za zaproszenie dziękuję Grzegorzowi Marczakowi, u którego znajdziecie jego pierwsze wrażenia z nowej strony głównej Interii).

Interia - beta

Pierwsza rzucająca się w oczy zmiana to dużo jaśniejszy design, dzięki któremu strona wydaje się lżejsza i bardziej nowoczesna. Widać moda na gradienty w tle powoli mija. Przydługie menu po lewej stronie zostało zastąpione nawigacją z wysuwanymi opcjami, umieszczoną zaraz pod nagłówkiem strony. Zmiana ta to krok ku lepszemu, chociaż brakuje mi tu jakiegoś kolorystycznego wyróżnienia tego elementu strony - zmiany koloru linków lub dodania tła.

Interia - nawigacja

Interia - wysuwana nawigacja

Główna część serwisu została podzielona na dwie wyraźne sekcje: newsy i treści magazynowe. Nie korzystam na co dzień z Interii, więc nie oceniam słuszności tego podziału. Jedyne co mi się tutaj nie podoba to typografia. O ile część magazynowa wygląda całkiem nieźle i czytelnie, o tyle w części newsowej panuje ścisk (np. na liście wiadomości), brak wyróżnienia ważnych treści (np. wyróżnione w poszczególnych sekcjach newsy mogłyby mieć większą czcionkę w tytule), a kolor linków jest zdecydowanie nadużywany i, o ile nie przepadam za przesadną ilością kolorów w treści, to tutaj aż się prosi o wprowadzenie dodatkowego. Brakuje również konsekwencji w rozmiarach czcionek - treści w sekcji magazynowej mają zdecydowanie za mały rozmiar czcionki, natomiast nagłówki w sekcji po prawej stronie są większe od pozostałych nagłówków na stronie. Pod tym względem w starej wersji strony głównej panuje znacznie większy porządek.

Co ciekawe, mimo dużej ilości zdjęć, strona jest znacznie czytelniejsza - nie przeszkadzają one w skanowaniu treści, tak jak ma to miejsce na obecnej stronie.

Interia - czcionka

Część "Waszym zdaniem" wydaje się być całkowicie oderwana od reszty pod względem kolorystyki, chociaż panuje tam taka sama niekonsekwencja jeśli chodzi o wielkość tekstu.

Interia - waszym zdaniem

W miejsce dawnej nawigacji wstawiono widgety, pozwalające na szybkie dotarcie do horoskopu, programu TV, repertuaru kin, radia, wyników meczów, notowań giełdowych, kursów walut, wyników losowania lotto i tłumacza. Jest to zdecydowanie jedna z ciekawszych nowych funkcjonalności serwisu.

Interia - widgety

Drugą zasługującą na uwagę ciekawostką jest nawigacja w nagłówku strony, pozwalająca na sprawdzanie nowej poczty bezpośrednio na stronie głównej. Jeśli ktoś korzysta zarówno z portalu jak i z oferowanej przez niego poczty elektronicznej, to takie rozwiązanie to powinno mu przypaść do gustu.

Interia - poczta

Ze względu na zawodowe zboczenie i czystą ciekawość nie omieszkałam oczywiście zajrzeć do kodu serwisu. I tutaj znalazły się pewne niekonsekwentne rozwiązania, tak jakby kod przygotowywany był przez co najmniej dwie różne osoby. W nawigacji w nagłówku strony wykorzystano CSS3 aby nadać linkom zaokrąglone obramowanie i cienie przy najechaniu na nie myszką. W nawigacji z widgetami, które wyglądają dość podobnie, użyto do tego celu grafik. Wypadałoby zdecydować się na jedno rozwiązanie, szczególnie, że korzystając w pełni z CSS można by pozbyć się niepotrzebnych grafik jeszcze w kilku innych miejscach.

Podsumowując - nowa strona główna wygląda znacznie korzystniej, zastosowano na niej kilka ciekawych i użytecznych rozwiązań (poczta, widgety) i po dopracowaniu szczegółów i zachowaniu większej konsekwencji w projektowaniu poszczególnych elementów powinna być znacznie czytelniejsza od obecnej strony głównej portalu.

Kamila Romanowska

Web Designer i Front-end Developer. Pasjonatka nowych technologii i standardów WWW, ze szczególnym uwzględnieniem CSS. Uwielbia dobry design, gadżety, produkty Apple i kawę.


Zobacz także

KomentarzeHTML CSS JavaScript PHP bazy danych MySQL Flash grafika framework hosting domeny pozycjonowanie wordpress Facebook