Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej OK, rozumiem
WebHelp.pl Blog Opera 11.10

Blog

Opera 11.10

Rafał Kukawski 12 kwietnia 2011 komentarze ()

Tagi:Opera przeglądarki

Opera wydała kolejną aktualizację swojej przeglądarki internetowej, oznaczoną wersją 11.10. Nowa wersja oferuje kila ciekawych nowości, zarówno w interfejsie użytkownika jak i pod maską.

Od strony użytkownika, przebudowana została strona szybkiego wyboru. Użytkownik nie jest już ograniczony do stałej ilości ulubionych stron w Speed Dialu. Od teraz można dodawać dowolną ich ilość.

Usprawniono też usługę Opera Turbo, która jeszcze lepiej kompresuje strony. Instalacja wtyczki Flash w przeglądarce została maksymalnie uproszczona. Opera potrafi sama pobrać wtyczkę i zainstalować w tle. W przyszłości planowana jest łatwiejsza instalacja także innych popularnych wtyczek.

Nowa Opera posiada tłumaczenia interfejsu w 50 językach.

Ciekawe zmiany dostały się do silnika przeglądarki. Nowy silnik jest szybszy w działaniu od poprzedniej wersji. Webmasterzy dostają też kilka nowości, między innymi lepsze wsparcie dla HTML5 oraz gradienty liniowe i layouty wielokolumnowe w CSS, wsparcie dla Web Open Font Format (WOFF) oraz Googlowego formatu WebP.

W implementacji JavaScriptu znajdziemy częściowe wsparcie dla W3C File API.

Nowa Opera nie doczekała się jeszcze sprzętowego wsparcia w renderowaniu stron, mimo wcześniejszego wydania snapshota z akceleracją sprzętową i obsługą WebGL.

Powyższa notka nie wyczerpuje tematu nowości w nowej Operze. Szczegółowy changelog dostępny jest tutaj. Przeglądarkę można pobrać ze strony domowej.

Rafał Kukawski

Programista, webmaster. Szczególnie upodobał sobie JavaScript i technologie klienckie, choć strona serwera i bazy danych nie stanowią tajemnicy. Tworzy też aplikacje na urządzenia mobilne. kukawski.pl.


Zobacz także

KomentarzeHTML CSS JavaScript PHP bazy danych MySQL Flash grafika framework hosting domeny pozycjonowanie wordpress Facebook