Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej OK, rozumiem
WebHelp.pl Blog Opera 11 wydana

Blog

Opera 11 wydana

Rafał Kukawski 16 grudnia 2010 komentarze ()

Tagi:Opera przeglądarki

OperaDzisiaj została wydana stabilna wersja 11 edycji przeglądarki Opera. Nowa wersja wprowadza sporo funkcji do programu, część z nich długo oczekiwanych przez niektórych.

Najważniejszymi nowościami tej wersji są rozszerzenia. Obsługa rozszerzeń jest swego rodzaju przełomem w polityce Opery, która do tej pory raczej niechętnie podchodziła do sprawy, próbując zaoferować komplet narzędzi wbudowanych w program, bez konieczności doinstalowywania czegokolwiek.

Na samym starcie dostajemy pakiet 200 rozszerzeń, choć przypuszczam, że w krótkim czasie ten się rozrośnie, kiedy wiele rozszerzeń dla konkurencyjnych przeglądarek zostanie dostosowane do Opery.

Dalsze zmiany objęły pasek kart, na którym możemy grupować zakładki oraz pasek adresu, który lepiej prezentuje ważne informacje na temat bezpieczeństwa (certyfikatów, itd.) niż poprzednia edycja przeglądarki.

Ulepszono też obsługę gestów myszy, które w Operze istnieją od piątej edycji przeglądarki. Zmiany mają poprawić komfort pracy z gestami oraz łatwiejsze zapoznanie się z nimi osobom, które do tej pory z nich nie korzystały.

Aplikacje Unite oraz rozszerzenia są aktualizowane poprzez mechanizm automatycznych aktualizacji Opery.

Zoptymalizowano też obsługę wtyczek, które teraz ładowane są na żądanie, co przyczyniło się do przyspieszenia przeglądarki.

Plik instalatora też został odchudzony oraz uproszczony.

Nie zapomniano też o deweloperach, którzy powinni zauważyć:

  • zwiększoną kompatybilność z CSS3, HTML5 oraz DOM3,
  • przyśpieszenie działania SVG,
  • dodanie obsługi W3C Web Storage API,
  • wyłączenie WebSockets, z powodu odkrycia luk związanych z bezpieczeństwem (istnieje możliwość ręcznego tego rozszerzenia włączenia).

Szczegółowe informacje o nowościach można znaleźć w oficjalnym ogłoszeniu na temat wydania.

Rafał Kukawski

Programista, webmaster. Szczególnie upodobał sobie JavaScript i technologie klienckie, choć strona serwera i bazy danych nie stanowią tajemnicy. Tworzy też aplikacje na urządzenia mobilne. kukawski.pl.


Zobacz także

KomentarzeHTML CSS JavaScript PHP bazy danych MySQL Flash grafika framework hosting domeny pozycjonowanie wordpress Facebook