Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej OK, rozumiem
WebHelp.pl Blog Pierwsze wydanie Mozilla Web Applications

Blog

Pierwsze wydanie Mozilla Web Applications

Bartosz Romanowski 4 marca 2011 komentarze ()

Tagi:Mozilla Open Web Applications Web Applications

Mozilla Web ApplicationsMozilla zaprezentowała pierwszą (jeszcze rozwojową) wersję projektu Web Applications, umożliwiającego tworzenie działających na dowolnej platformie aplikacji webowych zintegrowanych z przeglądarką. Aplikacje tworzone są za pomocą standardowych technologii (HTML5, CSS, JavaScript), a dodatkowe możliwości, takie jak instalacja, uruchamianie czy dodatkowe uprawnienia, zapewnia im javascriptowe API, będące częścią standardu Open Web Applications.

Mocno kojarzy się to z Chrome Web Store i trudno się dziwić - idea leżąca u podstaw obu tych projektów jest taka sama. Rozwiązanie Mozilli różni się jednak nieco od produktu Google. Przede wszystkim ma działać w każdej przeglądarce i na każdym (również mobilnym) systemie operacyjnym. Daje również deweloperom możliwość tworzenia własnych sklepów i katalogów z aplikacjami.

Na chwilę obecną dostępnych jest kilka przykładowych aplikacji, demonstracyjny panel zarządzania zainstalowanymi aplikacjami oraz rozszerzenia dla przeglądarek Firefox i Chrome (nie są konieczne do działania aplikacji, ale ułatwiają zarządzanie nimi).

W planach twórców są między innymi głębsza integracja z przeglądarkami, synchronizacja aplikacji z platformami mobilnymi, wsparcie dla natywnych kontrolek przeglądarki, integracja z systemem operacyjnym oraz wsparcie dla widgetów i powiadomień.

Bartosz Romanowski

Programista, gadżeciarz, krytyczny miłośnik produktów Apple, fan ciężkich brzmień i niepoprawny pesymista.


Zobacz także

KomentarzeHTML CSS JavaScript PHP bazy danych MySQL Flash grafika framework hosting domeny pozycjonowanie wordpress Facebook