Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej OK, rozumiem
WebHelp.pl Blog Po Falsy Values

Blog

Po Falsy Values

Rafał Kukawski 7 czerwca 2011 komentarze ()

Tagi:FalsyValues Front Trends JavaScript konferencje szkolenie

Już ponad dwa tygodnie od zakończenia Falsy Values, ale wypadek kompletnie zdezorganizował mi życie. Poniżej moje (spóźnione) wrażenia z konferencji.

Konferencja, jak już wcześniej informowałem, przyjęła formę dwu-dniowych workshopów i jednego dnia z szeregiem prezentacji na różne tematy.

Ogólne wrażenia

Na początek wielki plus za lokalizację całej imprezy. Miejsca przeprowadzonych szkoleń, imprezy i piątkowej konferencji znajdowały się bardzo blisko siebie i w dodatku w centrum Warszawy, dlatego ze znalezieniem hotelu w okolicy nie było problemów. Organizacja workshopów też wypadła całkiem nieźle. Biura dobrze wyposażone, na korytarzu dostępne napoje, ciasteczka, dla fanów darmowy RedBull i oczywiście możliwość pogadania z uczestnikami szkoleń, prowadzącymi szkolenia i niektórymi piątkowymi prelegentami.

Po całym dniu szkoleń wszyscy zebraliśmy się w klubie Rabarbar na piwku i pogaduchach. Kolejna dobra okazja na poznanie nowych ludzi "z branży". Grzech opuścić tego typu spotkanie.

Co do piątkowej konferencji, nie sposób nie porównać jej z Front Trends. Widać było, że organizatorzy wyciągnęli nieco wniosków z poprzedniej konferencji i wyeliminowali część problemów.

Po pierwsze, w przeciwieństwie do FT, rozpoczęcie dnia FV było szybkie. Krótki wstęp organizatorów i od razu przejście do prezentacji, gdzie pierwszym w kolejce był Douglas Crockford. Bez zbędnych przemówień i przeciągania!

Kolejnym wielkim plusem piątkowej konferencji była jedna ścieżka prezentacji. Nie było dylematu z Front Trends, gdzie trzeba było losować, która prezentacja będzie ciekawsza, czy bardziej wartościowa.

Ocena prezentacji

Większość wygłoszonych prezentacji była ciekawa i bardzo dobra. Według mnie, najciekawszą wygłosił Zbigniew Braniecki, który wytłumaczył jak działają różne metody kompilacji JavaScriptu. Pierwotnie miał opowiedzieć o internacjonalizacji, jednak ostatecznie uznał, że jest to zbyt nudny temat dla programistów i dał uczestnikom wybór tematu. O sporym zainteresowaniu tematem może świadczyć fakt, że przez długi czas po prezentacji, Zbyszek był oblegany przez słuchaczy i zasypywany tysiącem pytań o Mozilli, Firefoksie i pokrewnych tematach.

Prezentacja, która wzbudziła we mnie sporo skrajnych emocji, należała do Dmitriego Soshnikova, który przedstawił nowości, które trafią do EcmaScript Harmony. Z jednej strony nowe elementy są fajne i czasami przydatne, z drugiej bez niektórych spokojnie da się żyć, zaś inne wprowadzą niezłe zamieszanie w składni tego języka, co po części będzie się kłócić z prelekcją Douglasa. Nie podoba mi się, że wiele elementów Harmony to zlepek Rubiego, Pythona i jeszcze paru innych języków.

Juriy Zaytsev także zainteresował mnie swoją biblioteką Fabric.js. Przykłady zastosowania biblioteki pokazały rzeczywistą wartość projektu, który oferuje dużo wygodniejsze API do rysowania niż natywny interfejs programistyczny Canvasa.

Bardzo wartościową prezentację wygłosił Douglas Crockford, który mówił o dobrych i złych nawykach w programowaniu w JS. Głównym motto całej prezentacji brzmiało, żeby pisać czytelny, zrozumiały i łatwy w utrzymaniu kod. Wysłuchaliśmy, które elementy JavaScriptu mają tendencję do "zaciemniania" kodu i jak pewnych notacji unikać. Szkoda tylko, że dla osób, które miały wcześniej styczność z Dougiem, jego książką lub JSLintem, temat mógł wydać się odgrzanym kotletem.

Tom Hughes-Croucher, który prowadził dwu-dniowy workshop z Node.js, również w piątek zajął tym tematem. Obok przedstawienia koncepcji stojących za Nodem, zademonstrował na żywo jak szybko można w nim napisać podstawową aplikację. W każdym razie, efekt mógł zaskoczyć osoby, które nie miały wcześniej z Nodem styczności.

Niestety (albo stety) opuściłem prezentację Briana LeRoux'a o PhoneGapie, ale byłem zajęty dyskusją z uczestnikami i organizatorami poza salą ;-)

Na koniec Tantek Çelik zaprezentował swój projekt Cassis, którego celem jest zwolnienie programisty z duplikowania kodu dla klienta i serwera. Projekt bardzo kontrowersyjny i bardziej z kategorii eksperymentów, niż rzeczy godnych używania. Dla mnie wielkie rozczarowanie.

Podsumowanie

Podsumowując, konferencja z mojego punktu widzenia była udana i dobrze zorganizowana. Wśród prelegentów wiele naprawdę znanych nazwisk. Dziękuję organizatorom za ten event i życzę wszystkim większej ilości tego typu inicjatyw w Polsce.

Rafał Kukawski

Programista, webmaster. Szczególnie upodobał sobie JavaScript i technologie klienckie, choć strona serwera i bazy danych nie stanowią tajemnicy. Tworzy też aplikacje na urządzenia mobilne. kukawski.pl.


Zobacz także

KomentarzeHTML CSS JavaScript PHP bazy danych MySQL Flash grafika framework hosting domeny pozycjonowanie wordpress Facebook