Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej OK, rozumiem
WebHelp.pl Blog Ranking najpopularniejszych technologii wykorzystywanych przy tworzeniu stron WWW

Blog

Ranking najpopularniejszych technologii wykorzystywanych przy tworzeniu stron WWW

Bartosz Romanowski 17 sierpnia 2012 komentarze ()

Tagi:Apache Drupal Facebook Google Analytics Google+ IIS jQuery Nginx PHP Python Ruby technologie Twitter WordPress

Z raportów W3Techs przedstawiających popularność poszczególnych technologii wykorzystywanych przy tworzeniu stron internetowych wynika, że biblioteka jQuery przekroczyła właśnie kolejną magiczną barierę - jest już wykorzystywana na co drugiej stronie WWW i zepchnęła całą konkurencję (MooTools i Prototype) na margines. Korzystając z tej okazji warto przyjrzeć się jakie inne technologie dominują w Internecie.

Raporty podzielone są na 17 kategorii. Zobaczmy jak wyglądają najciekawsze z nich.

Systemy zarządzania treścią (CMS)

Tutaj od dłuższego czasu główną rolę gra WordPress, obsługując 16,7% stron internetowych (udział w rynku na poziomie 54,3%), którego pozycja cały czas się umacnia (2 punkty procentowe w ciągu ostatniego roku). Na drugim miejscu (również od dawna) plasuje się Joomla! (2,8% stron, 9% rynku), a zaraz za nią Drupal (2,2% stron, 7% rynku). Warto dodać, że ponad 69% stron internetowych nie korzysta z żadnego CMSa lub korzysta z dedykowanego, napisanego specjalnie dla siebie rozwiązania.

Języki server-side

Mimo wielu krytycznych głosów i modzie panującej na nowoczesne języki typu Ruby czy Python, po stronie serwera niepodzielnie panuje PHP, z którego korzysta prawie 78% stron internetowych (jako ciekawostkę warto dodać, że tylko 4,5% spośród tych witryn korzysta z przestarzałej linii 4). Kolejnym językiem w rankingu jest (o dziwo) ASP.NET (21,4%). Udział języków Ruby i Python jest wręcz marginalny (odpowiednio 0,6% i 0,2%) - popularniejszy jest nawet Perl (0,9%). Gwoli ścisłości trzeba jednak dodać, że Python jest intensywniej wykorzystywany w serwisach z dużym ruchem.

Biblioteki JavaScript

Jak już wspomniałem na wstępie, królem jest jQuery, która występuje na nieco ponad połowie stron internetowych (udział w rynku na poziomie 88,3%). Niedawna konkurencja w postaci MooTools i Prototype praktycznie się nie liczy - biblioteki te są wykorzystywane na odpowiednio 5% i 4% stron. Udział jQuery cały czas rośnie - w październiku 2010 było to tylko 25%. Ciekawostką jest fakt, że 43,2% stron WWW nie korzysta z żadnej z popularnych bibliotek JavaScript.

Widżety społecznościowe

Sam jestem zaskoczony faktem, że widżety społecznościowe (na przykład te udostępniane przez Facebooka czy Twittera) są obecne tylko na 31,3% stron internetowych - wydawało mi się, że są one wszechobecne. W tej kategorii prym rzecz jasna wiedzie Facebook, obecny na 18,7% stron WWW. Zaraz za nim plasują się Google+ (13,4%) i Twitter (8,5%). Popularne są również widżety oferujące 'wszystko w jednym", takie jak AddThis (5,3%) czy ShareThis (1,7%).

System operacyjny i serwer

Tutaj właściwie zaskoczenia nie ma. Jeśli chodzi o systemy operacyjne, to dominujące są systemy z rodziny Unix, na których działa 63,6% stron w Internecie (pozostałe działają na systemach Windows). Najpopularniejszym serwerem jest wciąż Apache, z którego korzysta 65% serwisów. Microsoftowy IIS obsługuje 17,9% stron, ale po piętach depcze mu Nginx (12,1%). Co ciekawe, popularność serwerów jest różna w zależności od kraju. Na przykład w Chinach dominuje Microsoft IIS (57,6%), a w Rosji Nginx (59,8%).

Statystyki

Ciekawostką jeśli chodzi o systemy zbierania statystyk o ruchu na stronie jest fakt, iż ponad 30% serwisów nie korzysta w ogóle z tego typu oprogramowania albo używa własnych (czyli najczęściej niestandardowych) rozwiązań. Lider w tej grupie jest jednak wyraźny - jest nim oczywiście Google Analytics, działający na 56,7% stron w Internecie. Kolejny w rankingu LiveInternet obsługuje zaledwie 3,7% serwisów. W czołówce znajdują się jeszcze rozwiązania przeznaczone dla ściśle określonych grup lub rynków: rosyjski Yandex.Metrika (2,5%), WordPress Stats (2,3%) i chiński Baidu Analytics (2%).

Domeny i języki

Dominującymi domenami są oczywiście domeny .com - posiada je 54% stron internetowych. Nasza polska domena .pl może pochwalić się udziałem na poziomie 1,2% (12 miejsce w rankingu). 55,2% stron w Internecie działa w języku angielskim. W naszym rodzimym języku funkcjonuje 1,2% witryn, co daje nam 10 miejsce.

To oczywiście nie wszystkie informacje, jakie można uzyskać z raportów W3Tech. Każdy, kogo interesują takie dane, znajdzie tam mnóstwo ciekawych informacji. Dostępne są dane historyczne i trendy, także z podziałem na całą masę różnych kryteriów, dzięki którym można wyłuskać informacje typu "popularność serwera Nginx wśród witryn w języku hiszpańskim".

Bartosz Romanowski

Programista, gadżeciarz, krytyczny miłośnik produktów Apple, fan ciężkich brzmień i niepoprawny pesymista.


Zobacz także

KomentarzeHTML CSS JavaScript PHP bazy danych MySQL Flash grafika framework hosting domeny pozycjonowanie wordpress Facebook