Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej OK, rozumiem
WebHelp.pl Blog Schema.org - bardziej semantyczna sieć

Blog

Schema.org - bardziej semantyczna sieć

Rafał Kukawski 3 czerwca 2011 komentarze ()

Tagi:Google Microformats Microsoft Schemas Semantic Web Yahoo!

Podobnie jak w przypadku sitemaps, Google, Microsoft i Yahoo! ponownie nawiązali współpracę w celu zdefiniowania słowników, za pomocą których webmasterzy mogliby oznaczać fragmenty swoich stron, aby te nabrały znaczenia dla wyszukiwarek. Czyli sieć ma stać się bardziej semantyczna.

O co chodzi? Otóż chodzi o to, że roboty wyszukiwarek po napotkaniu fragmentu kodu (przykład ze strony schemas.org), np.

Kod: Zaznacz cały
<h1>Avatar</h1>
wiedzą tylko, że jest to nagłówek pierwszego stopnia, ale nie wiedzą co oznacza jego zawartość. Za pomocą udostępnionego słownika będzie można oznaczyć, że jest to tytuł filmu.

Wszystko byłoby super, gdyby nie jeden fakt - słowniki wymuszają stosowanie niestandardowych atrybutów takich jak itemscope, itemtype czy itemprop. I projekt ten uważam za duplikację pracy Mikroformatów, które w przeciwieństwie do Schemas, używają tylko istniejących elementów i atrybutów HTML, które w dodatku zyskały już swoje uznanie wśród wielu webmasterów i nawet Google. Tymbardziej dziwi decyzja o opracowaniu odrębnych specyfikacji.

Więcej szczegółów na stronie Getting started.

Rafał Kukawski

Programista, webmaster. Szczególnie upodobał sobie JavaScript i technologie klienckie, choć strona serwera i bazy danych nie stanowią tajemnicy. Tworzy też aplikacje na urządzenia mobilne. kukawski.pl.


Zobacz także

KomentarzeHTML CSS JavaScript PHP bazy danych MySQL Flash grafika framework hosting domeny pozycjonowanie wordpress Facebook