Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej OK, rozumiem
WebHelp.pl Blog SkyFonts umożliwia korzystanie z Google Fonts w trybie offline

Blog

SkyFonts umożliwia korzystanie z Google Fonts w trybie offline

Bartosz Romanowski 2 maja 2013 komentarze ()

Tagi:Fonts.com fonty Google Fonts Monotype SkyFonts WebFonts

SkyFonts - Google Fonts

SkyFonts, bezpłatne narzędzie służące do zarządzania pobieranymi z usługi Fonts.com fontami, zostało rozszerzone o obsługę Google Fonts. Dzięki temu bez żadnych problemów można korzystać z 625 darmowych fontów (w tym ponad 300 z polskimi znakami diakrytycznymi) w dokumentach tworzonych przy użyciu praktycznie dowolnych narzędzi.

Aby móc korzystać w ten sposób z Google Fonts należy zainstalować bezpłatny program, który będzie zarządzał zainstalowanymi fontami i dbał o ich uaktualnienia. Jest on dostępny dla systemów Windows i OS X, a pobrać go można ze strony producenta. Po instalacji wystarczy wybrać interesujące nas fonty, poczekać kilka sekund na zakończenie synchronizacji i... tyle. Od tej pory wybrane fonty są dostępne tak jak wszystkie inne zainstalowane w systemie czcionki. Co więcej, jeśli któryś z fontów zostanie zaktualizowany (na przykład o nowe znaki), to aplikacja automatycznie uaktualni zainstalowane lokalnie pliki.

Nie jest to jednak narzędzie bez wad. Przede wszystkim wybór fontów do zainstalowania jest możliwy jedynie w działającym w przeglądarce interfejsie, który pozwala na przeszukiwanie dostępnych fontów tylko według ich nazwy. Ponadto każdy wariant czcionki jest dostępny jako osobny font, przez co zamiast 625 krojów na liście widnieje ich aż 1109. Nie jest to wielki problem, ale na początku może to być nieco mylące.

Wymienione wyżej wady nie oznaczają jednak, że narzędzie jest słabe - wręcz przeciwnie, działa bardzo dobrze i (co najważniejsze) daje nam dostęp do sporej bazy interesujących fontów, z których możemy korzystać na własnym komputerze. I to zupełnie za darmo.

Źródło: Google Developers Blog

Bartosz Romanowski

Programista, gadżeciarz, krytyczny miłośnik produktów Apple, fan ciężkich brzmień i niepoprawny pesymista.


Zobacz także

KomentarzeHTML CSS JavaScript PHP bazy danych MySQL Flash grafika framework hosting domeny pozycjonowanie wordpress Facebook