Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej OK, rozumiem
WebHelp.pl Blog Użytkownicy pomogą Google walczyć z farmami treści

Blog

Użytkownicy pomogą Google walczyć z farmami treści

Bartosz Romanowski 15 lutego 2011 komentarze ()

Tagi:Chrome Google

GoogleJak już pisaliśmy, Google od dłuższego czasu prowadzi batalię przeciwko spamowi w wynikach wyszukiwania. Kolejnym krokiem (a raczej kroczkiem) w tej walce jest udostępnienie rozszerzenia Personal Blocklist, które z jednej strony umożliwia nam samodzielne eliminowanie wybranych domen z wyników wyszukiwania, a z drugiej pomaga twórcom wyszukiwarki w blokowaniu niepożądanych treści.

Dodatek dostępny jest tylko dla przeglądarki Chrome, co z jednej strony jest zrozumiałe (promocja własnego produktu), ale z drugiej ogranicza grupę korzystających z niego użytkowników, a więc również ilość możliwych do zebrania przez Google danych. Rozszerzenie działa w bardzo prosty sposób: po jego zainstalowaniu w wynikach wyszukiwania pojawi się dodatkowy link Block nazwa_domeny.pl, po kliknięciu którego wybrana domena zostanie dodana do listy niepożądanych i od tej pory będzie usuwana z naszych wyników wyszukiwania. Jednocześnie informacja o zablokowanej przez nas stronie zostaje wysłana do Google.

Personal Blocklist

Niestety, dodatek nie działa jeszcze idealnie, na przykład nie pokazuje linków do blokowania treści w wynikach wyszukiwania w domenie google.pl (i niektórych innych domenach narodowych) - trzeba "ręcznie" zmienić domenę w URLu wyników wyszukiwania na google.com.

Sposób działania Personal Blocklist jest nieco inny od dostępnego od dłuższego czasu rozszerzenia Google Webspam Report. Po pierwsze automatycznie filtruje nasze wyniki wyszukiwania, niezależnie od tego, czy Google usunął zgłoszoną stronę ze swojego indeksu czy też nie. Po drugie znacznie ułatwia proces zgłaszania stron - nie trzeba wypełniać żadnego formularza.

Rozszerzenie Personal Blocklist można pobrać z Chrome Web Store.

Źródło: Google Blog

Bartosz Romanowski

Programista, gadżeciarz, krytyczny miłośnik produktów Apple, fan ciężkich brzmień i niepoprawny pesymista.


Zobacz także

KomentarzeHTML CSS JavaScript PHP bazy danych MySQL Flash grafika framework hosting domeny pozycjonowanie wordpress Facebook