Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej OK, rozumiem
WebHelp.pl Blog WordPress 3.4 "Green" już dostępny

Blog

WordPress 3.4 "Green" już dostępny

Bartosz Romanowski 14 czerwca 2012 komentarze ()

Tagi:Automattic WordPress WordPress 3.4

WordPressNiespełna pięć miesięcy po premierze wersji 3.3 Automattic wydał wersję 3.4 WordPressa, nazwaną "Green" (od nazwiska gitarzysty Granta Greena). Nowa wersja najpopularniejszej platformy blogowej przynosi kilka znaczących nowości dla użytkowników oraz usprawnień dla twórców szablonów i wtyczek.

Z punktu widzenia użytkownika najważniejszą i najbardziej widoczną nowością jest Theme Customizer, który pozwala na podgląd zmienianych ustawień szablonu w czasie rzeczywistym. Narzędzie to pozwana na zmianę tytułu i opisu naszej strony, zmianę menu, zmiany strony głównej z bloga na stronę statyczną (i na odwrót), zmianę obrazka i koloru tła w nagłówku oraz zmianę koloru i obrazu tła całej strony. Działa to całkiem nieźle, oczywiście pod warunkiem, że używany przez nas szablon obsługuje tę funkcję. Twórcy szablonów mogą dodawać do Theme Customizera dodatkowe ustawienia - bardzo dobry tekst na ten temat można znaleźć na stronie Ottopress.

Kolejną z nowością jest udoskonalona funkcja własnych nagłówków stron, która doczekała się obsługi obrazków o różnych rozmiarach oraz możliwości wyboru obrazu z bilbioteki mediów (dotyczy to również wyboru obrazu tła).

Z pomniejszych nowości warto wymienić możliwość dodawania komentarzy do wpisów bezpośrednio z ekranu edycji wpisu, możliwość stosowania kodu HTML w opisach obrazów w bibliotece mediów oraz dodanie Twittera do standardowych dostawców dla oEmbed.

Wśród nowości istotnych dla twórców szablonów i wtyczek najważniejszą jest chyba zmiana w systemie lokalizacji (tłumaczeń). Od teraz można lokalizować również separatory (przecinki, kropki) oraz apostrofy i cudzysłowy, ustalać pola formularzy, które powinny być zawsze obsługiwane od lewej do prawej (hasła, loginy, kod, adresy URL) oraz określać domyślną strefę czasową oraz pierwszy dzień tygodnia dla danego języka. Dodano również obsługę języka dla kanałów RSS i umożliwiono tłumaczenie widżetów kokpitu. Wprowadzono również szereg poprawek w klasie WP_Query oraz wprowadzono nową funkcję wp_get_theme() do obsługi szablonów (stara funkcja get_theme_data() została oznaczona jako przestarzała).

Zmian jest w sumie sporo, ale żadna z nich nie powinna spowodować, że nasz serwis oparty na WordPressie przestanie nagle działać.

Pełna lista zmian dostępna jest w oficjalnej dokumentacji. Polska wersja językowa nie jest jeszcze dostępna.

Bartosz Romanowski

Programista, gadżeciarz, krytyczny miłośnik produktów Apple, fan ciężkich brzmień i niepoprawny pesymista.


Zobacz także

KomentarzeHTML CSS JavaScript PHP bazy danych MySQL Flash grafika framework hosting domeny pozycjonowanie wordpress Facebook