Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej OK, rozumiem
WebHelp.pl Blog WordPress 3.5 - data wydania i lista nowości

Blog

WordPress 3.5 - data wydania i lista nowości

Bartosz Romanowski 13 lipca 2012 komentarze ()

Tagi:WordPress WordPress 3.5

WordPressDeweloperzy pracujący nad rozwojem WordPressa podali do publicznej wiadomości datę wydania wersji 3.5, ustaloną na 5 grudnia 2012, oraz wstępną i bardzo ogólną listę zmian i nowości, jakie do niej trafią. Tradycyjnie rewolucji nie będzie - nowe funkcje są wprowadzane do WordPressa bardzo ostrożnie, tak aby nie napsuć zbyt wiele krwi twórcom szablonów i wtyczek, aczkolwiek zdarzały się już zaskakujące, najczęściej drobne zmiany. Czego możemy spodziewać się po nowej wersji?

Główną widoczną dla użytkowników WordPressa nowością będzie nowy domyślny szablon Twenty Twelve. Jego wprowadzenie miało mieć pierwotnie miejsce w wersji 3.4, ale z wielu przyczyn zostało przesunięte do wersji 3.5. Szablon można już od jakiegoś czasu testować - znajduje się on w nocnych buildach, których (co oczywiste, ale wolę o tym wspomnieć) nie należy instalować w działających i publicznie dostępnych serwisach.

W kolejnej wersji WordPressa znajdą się również usprawnienia i poprawki narzędzia do personalizacji szablonów. Brak na razie jakichkolwiek szczegółów, poza tym, że zmiany obejmą obsługę obrazków nagłówka i tła oraz menu. Zapowiedziano również drobne modyfikacje interfejsu panelu administracyjnego - szczegóły są wciąż omawiane.

WordPress 3.5 zostanie pozbawiony zarządzania odnośnikami - cała sekcja Odnośniki zostanie po prostu usunięta. Mimo że decyzja ta może się na pierwszy rzut oka wydawać dziwna, to po chwili zastanowienia należy ją niewątpliwie uznać za słuszną. Odnośniki to zaszłość pochodząca z pierwszych wersji WordPressa, kiedy nikt nie przypuszczał jak bardzo rozwinie się społeczność tworząca wtyczki dla tego CMSa. W obecnej chwili funkcjonalność zarządzania linkami powinna zostać wydzielona właśnie w formie wtyczki, z resztą istnieje już cała masa rozszerzeń będących (z reguły lepszą) alternatywą dla wbudowanego zarządzania odnośnikami.

Ostatnią z zapowiedzianych zmian będzie wprowadzenie zarządzania galeriami oraz usprawnienie procesu przesyłania i wstawiania obrazów do wpisów. O ile bardziej zaawansowane galerie są z reguły tworzone przy użyciu różnego rodzaju wtyczek, które ułatwiają opanowanie i prezentację dużej liczby zdjęć, o tyle proces wstawiania obrazów rzeczywiście wymaga poprawy - jest on po prostu mało intuicyjny, szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z WordPressem. Jestem bardzo ciekawy jakie zmiany zespół deweloperski wprowadzi w tym obszarze, tym bardziej, że mogą (aczkolwiek wcale nie muszą) mieć wpływ na szablony i wtyczki wykorzystujące aktualnie działający mechanizm.

Bartosz Romanowski

Programista, gadżeciarz, krytyczny miłośnik produktów Apple, fan ciężkich brzmień i niepoprawny pesymista.


Zobacz także

KomentarzeHTML CSS JavaScript PHP bazy danych MySQL Flash grafika framework hosting domeny pozycjonowanie wordpress Facebook