Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej OK, rozumiem
WebHelp.pl Blog WordPress 3.5 już wydany, a w nim kilka ciekawych nowości

Blog

WordPress 3.5 już wydany, a w nim kilka ciekawych nowości

Bartosz Romanowski 11 grudnia 2012 komentarze ()

Tagi:WordPress WordPress 3.5

WordPressDzisiaj światło dzienne ujrzał WordPress 3.5, który przez twórców został nazwany Elvin (na cześć perkusisty Elvina Jonesa). Nowa wersja popularnego CMSa przynosi kilka znaczących zmian, w tym całkowicie przebudowany interfejs zarządzania multimediami, nowy domyślny szablon Twenty Twelve oraz całą masę mniejszych, ale widocznych poprawek w wyglądzie panelu administracyjnego.

Największe zmiany dotknęły procesu dodawania multimediów do wpisów. Proces ten był w poprzednich wersjach WordPressa niedopracowany i mało przyjazny dla początkujących użytkowników. Teraz nikt nie powinien mieć problemów z dodawaniem obrazków, tworzeniem galerii i ustawianiem ikon wpisów. Po kliknięciu nowego przycisku "Add Media" (polskie tłumaczenie nie jest jeszcze dostępne) naszym oczom ukaże się zupełnie nowy interfejs.

WordPress 3.5 - multimedia

W nowym oknie można w łatwy i intuicyjny sposób wybrać wiele obrazków (klikając je z wciśniętym klawiszem Shift lub Control), a następnie wstawić je naraz do wpisu (wcześniej nie było to możliwe) lub utworzyć z nich galerię. Równie proste jest zarządzanie atrybutami obrazków - w prawej kolumnie możemy edytować tytuł, opis, tekst alternatywny i podpis obrazka, wybrać odpowiedni rozmiar czy wyrównanie, a także przejść do wbudowanego prostego edytora graficznego. Przebudowie uległ również proces wysyłania multimediów.

Na nowy domyślny szablon Twenty Twelve musieliśmy dość długo czekać - pierwotnie miał on został dołączony do wersji 3.4. Opóźnienie to wyszło mu jednak na dobre - szablon jest prosty, ale estetyczny. Jest on oczywiście responsywny, czyli dostosowuje swój wygląd do ekranów o niższej rozdzielczości (tabletów i smartfonów). Obsługuje praktycznie wszystkie elementy dostępne dla szablonów - czyli jest świetną bazą do nauki lub tworzenia szablonów potomnych.

WordPress 3.5 - Twenty Twelve

Pozostałe zmiany są drobne, ale kilka z nich jest wartych wspomnienia. Usunięto całkowicie zarządzanie linkami, uznając (słusznie zresztą), że funkcjonalność ta powinna trafić do wtyczki. Jeśli ktoś korzystał z linków, to może zainstalować wtyczkę Link Manager, która działa w identyczny sposób (korzysta nawet z tych samych danych, tak więc wszystkie nasze linki będą widoczne). Kolejną zmianą jest dostosowanie panelu administracyjnego do ekranów Retina (HiDPI), a także do urządzeń mobilnych, ekranów dotykowych i użytkowników korzystających głównie z klawiatury. W oczy rzucają się również nowe, znacznie ładniejsze przyciski.

Warto również zauważyć, że wykonano kolejny krok w kierunku uproszczenia i tak mocno ascetycznych ustawień WordPressa - wyrzucono opcję pozwalającą na ustawienie standardu kodowania serwisu i jako domyślne przyjęto UTF-8; usunięto także ustawienia dotyczące rozmiaru treści dla oEmbed, a ustawienia prywatności przeniesiono do ustawień czytania. Przebudowano również część ustawień dotyczącą zawartości strony głównej.

Z punktu widzenia twórców szablonów i wtyczek zmieniło się niewiele. Wciąż można korzystać ze starego mechanizmu przesyłania i umieszczania multimediów, dzięki czemu cała masa korzystających z niego wtyczek i szablonów powinna bez problemów działać. Ponieważ zmian "psujących" cokolwiek raczej nie ma, aktualizacja do WordPressa 3.5 nie powinna sprawić kłopotów - zawsze jednak należy pamiętać o uprzednim wykonaniu kopii plików i bazy danych.

Bartosz Romanowski

Programista, gadżeciarz, krytyczny miłośnik produktów Apple, fan ciężkich brzmień i niepoprawny pesymista.


Zobacz także

KomentarzeHTML CSS JavaScript PHP bazy danych MySQL Flash grafika framework hosting domeny pozycjonowanie wordpress Facebook