Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej OK, rozumiem
WebHelp.pl Blog Wyciągnij więcej z serwisów społecznościowych - przydatne skrypty i usługi

Blog

Wyciągnij więcej z serwisów społecznościowych - przydatne skrypty i usługi

Bartosz Romanowski 30 listopada 2012 komentarze ()

Tagi:Facebook serwisy społecznościowe Twitter

Integracja strony internetowej z serwisami społecznościowymi, takimi jak Facebook, Twitter czy Google+, to w dzisiejszych czasach konieczność. Warto jednak poświęcić chwilę i zastanowić się, czy nie można zrobić czegoś więcej niż wstawienie gotowych przycisków lub widżetów. W Sieci można znaleźć wiele skryptów i usług pozwalających na nieco atrakcyjniejszą formę integracji naszej strony z serwisami społecznościowymi. W tym tekście postaram się zaprezentować kilka z nich.

Sharrre

Sharrre

Wtyczka dla jQuery umożliwiająca umieszczenie na stronie przycisków serwisów Google Plus, Facebook, Twitter, Digg, Delicious, StumbleUpon i Linkedin. Możemy skorzystać ze standardowego ich wyglądu lub użyć jednego z trzech alternatywnych schematów. Jeśli zdecydujemy się na tradycyjne przyciski, mogą się ona pojawiać dopiero po wskazaniu kursorem myszy licznika pokazującego ile razy podzielono się linkiem do naszej strony w wybranych serwisach społecznościowych. W tym przypadku autor wykorzystał tzw. lazy loading - skrypty są ładowane dopiero gdy trzeba wyświetlić przyciski, co znacząco przyśpiesza ładowanie strony. Warto też dodać, że skrypty z serwisów społecznościowych są ładowane tylko raz, niezależnie od tego ile przycisków jest umieszczonych na naszej stronie.

Cena: darmowy
Licencja: MIT / GPL2

Linki: oficjalna strona | demo | do pobrania

Socialist

Socialist

Socialist to ciekawa wtyczka dla jQuery, wyświetlająca wpisy z wybranych serwisów społecznościowych (i nie tylko) w znanej z Pinteresta formie kafelków. Obsługuje serwisy Facebook, Twitter, Google+, LinkedIn, YouTube, Pinterest, Flickr, Tumblr, Craiglist i kanały RSS.

Cena: darmowy
Licencja: MIT

Linki: oficjalna strona | demo | do pobrania

Singam jQuery Social Count Plugin

Singam jQuery Social Count Plugin

Wtyczka dla jQuery wyświetlająca boksy z licznikami. Liczniki te mogą pokazywać na przykład ilość polubień strony w serwisie Facebook, ilość tweetów z danym linkiem czy ilość wyświetleń filmu w YouTube. Obsługuje serwisy Facebook, Twitter, Google+, YouTube, LinkedIn, Digg, Delicious, Stumbleupon i FeedBurner.

Domyślnie wyświelane boksy nie prezentują się szczególnie atrakcyjnie, ale bardzo łatwo dostosować ich wygląd do własnych potrzeb.

Cena: 4 dolary
Licencja: GPL

Linki: oficjalna strona | demo | do pobrania

Koottam Social jQuery Plugin

Koottam Social jQuery Plugin

Wtyczka dla jQuery, dzięki której możemy umieścić na naszej stronie jednolicie wyglądające przyciski (do wyboru jest 7 wersji każdego z nich) dla najważniejszych sieci społecznościowych wraz z liczbą obserwujących nas osób. Do obsługiwanych serwisów należą: Facebook, Twitter, Pinterest, Google+, Delicious, Stumbleupon oraz FeedBurner.

Cena: darmowy
Licencja: MIT

Linki: oficjalna strona | demo | do pobrania

jQuery Lifestream

jQuery Lifestream

Skrypt pozwalający na stworzenie własnego streamu, składającego się z ostatnich wpisów z różnych serwisów społecznościowych (i nie tylko). Lista obsługiwanych usług jest imponująca - poza Facebookiem, Twitterem czy Google+ znajdują się na niej również zupełnie inne serwisy, takie jak Github, Forrst czy nawet Wikipedia (pełną listę można zobaczyć tutaj).

Cena: darmowy
Licencja: Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Linki: oficjalna strona | demo | do pobrania

jQuery Social Stream

jQuery Social Stream

jQuery Social Stream to znacznie bardziej rozbudowany młodszy brat skryptu Socialist. Wpisy z serwisów społecznościowych prezentowane są w podobny sposób (znane z Pinterest kafelki), ale interfejs wygląda znacznie atrakcyjniej. Dobrze rozwiązano również filtrowanie - klikając na ikonki poszczególnych serwisów można przeglądać pochodzące z nich wpisy.

Skrypt obsługuje 15 serwisów społecznościowych i 60 rodzajów danych. Dostępna jest również wersja dla WordPressa.

Cena: 7 dolarów
Licencja: GPL

Linki: oficjalna strona | demo | do pobrania

jQuery Social Media Tabs

jQuery Social Media Tabs

Kolejny skrypt autora jQuery Social Stream. Jest na tyle ciekawy, że trudno o nim nie wspomnieć. Pozwala on na stworzenie wysuwanego z boku okienka, w którym prezentowane są nasze wpisy z różnych serwisów społecznościowych. Całość wygląda bardzo dobrze, a na dodatek nie spowalnia działania naszej strony, ponieważ wpisy ładowane są dopiero w momencie otwarcia odpowiedniej zakładki.

Skrypt obsługuje 17 serwisów społecznościowych i 49 rodzajów danych. Dostępna jest również wersja dla WordPressa.

Cena: 7 dolarów
Licencja: GPL

Linki: oficjalna strona | demo | do pobrania

Social Locker

Social Locker

W dziale Porady serwisu WebHelp znajduje się porada na temat odblokowywania dostępu do treści po kliknięciu Facebookowego przycisku "Lubię to!". Jeśli ktoś chce w ten sposób "zabezpieczać" dostęp do swoich tekstów lub plików, może skorzystać z gotowego skryptu Social Locker, który obsługuje nie tylko Facebooka, ale również Twittera i Google+. Narzędzie jest bardzo proste w instalacji i bardzo łatwo zmodyfikować jego wygląd.

Cena: 16 dolarów
Licencja: GPL

Linki: oficjalna strona | demo | do pobrania

Share+

Share+

Share+ to skrypt pozwalający na stworzenie wyskakującego "okienka" (to oczywiście dodatkowa warstwa umieszczona nad treścią strony, a nie okno przeglądarki), które zawiera ikonki umożliwiające wysłanie linku do wielu serwisów społecznościowych. Zawiera również przyciski "Lubię to", "+1", "Pin It" i "Tweetnij". Zestaw wyświetlanych przycisków można dowolnie modyfikować. Okienko może być otwierane po kliknięciu linku lub przycisku, ale również po załadowaniu strony.

Nieco prostszym skryptem tego typu, stworzonym do automatycznego otwierania podczas pierwszej wizyty na stronie, jest jQuery Social Modal Box.

Cena: 6 dolarów
Licencja: GPL

Linki: oficjalna strona | demo | do pobrania

Przyciski do dzielenia się treścią

Na koniec zostawiłem rozwiązania pozwalające na szybkie i łatwe dodanie do strony zestawu przycisków do dzielenia się treściami. Jest ich całkiem sporo, ale niestety większość z nich nie jest idealna. Skrypty są zwykle ciężkie, często są trzymane na serwerach twórców i przesyłają do nich dane o wykorzystaniu skryptu. Tym niemniej jednak dla mało wprawnych właścicieli stron tego typu gotowe zestawy są łatwe w użyciu - dlatego też zdecydowałem się w ogóle o nich wspomnieć.

AddThis

Usługa obsługuje aż 325 serwisów, z czego znaczna większość jest dla nas raczej egzotyczna. Poza standardowymi przyciskami możemy dodać całkiem sympatyczny przycisk "Share", po kliknięciu którego otworzy się okno z kompletną listą obsługiwanych usług. Warto dodać, że AddThis obsługuje nie tylko serwisy społecznościowe, ale również usługi pozwalające na zapisywanie stron "na później" (takie jak Pocket czy Readability), aplikacje współpracujące z serwisami społecznościowymi (na przykład Buffer), a nawet skracacze linków (bit.ly).

Ciekawym dodatkiem jest Welcome Bar, czyli pojawiający się u góry strony wąski pasek, zawierający zdefiniowany przez nas komunikat. Może być on wyświetlany wszystkim użytkownikom, ale możemy też ograniczyć jego widoczność za pomocą bogatego zestawu filtrów.

Poza "zwykłym" kodem do wklejenia na stronę możemy również skorzystać z wtyczki dla WordPressa. Dostępne są również rozszerzenia dla przeglądarek.

Linki: oficjalna strona

ShareThis

Usługa zbliżona do AddThis. Nie oferuje wprawdzie aż tak dużej ilości obsługiwanych serwisów, ale za to pozwala na zarabianie na reklamach. Na plus można również zaliczyć większą liczbę wspieranych platform (między innymi WordPress, Joomla i Drupal).

Linki: oficjalna strona

Shareaholic

Usługa bardzo podobna do dwóch poprzednich. Dodatkowo oferuje całkiem przyjemny wizualnie moduł rekomendacji - niestety, nie sprawdzałem jak współpracuje z językiem polskim.

Poza zestawami przycisków i rozszerzeniami dla przeglądarek Shareaholic pozwala na przeglądanie najczęściej polecanych przez użytkowników treści, podzielonych na kanały. Przyjemny dodatek, ale niestety ginie w zalewie podobnych serwisów.

Linki: oficjalna strona

Po.st

Na koniec zostawiłem usługę stosunkowo nową, która wyróżnia się tym, że jej głównym celem jest emitowanie reklam. Po kliknięciu w którykolwiek z dodanych na stronę przycisków otwiera się okienko z listą dostępnych serwisów społecznościowych. Jeśli użytkownik zdecyduje się na podzielenie się linkiem do naszej strony, w okienku tym pojawi się potwierdzenie wraz z reklamą.

Nie neguję faktu, że serwisy z większym ruchem, celujące w mniej świadomych użytkowników, mogą na takim rozwiązaniu zarobić parę groszy. Moim zdaniem jest to mało eleganckie i szczerze odradzam korzystanie z tego typu wynalazków.

W powyższym tekście wspomniałem tylko o wybranych skryptach i usługach, dzięki którym możemy wyciągnąć nieco więcej z serwisów społecznościowych. Jestem przekonany, że każdy, kto prowadzi własną stronę, wybierze coś ciekawego dla siebie - a jeśli nie, to w Sieci znaleźć można jeszcze więcej tego typu narzędzi.

Użytkownicy WordPressa powinni dodatkowo przejrzeć repozytorium wtyczek, gdzie można znaleźć całą masę mniej lub bardziej udanych wtyczek, za pomocą których możemy w kilka sekund dodać przyciski społecznościowe do naszej strony.

Bartosz Romanowski

Programista, gadżeciarz, krytyczny miłośnik produktów Apple, fan ciężkich brzmień i niepoprawny pesymista.


Zobacz także

KomentarzeHTML CSS JavaScript PHP bazy danych MySQL Flash grafika framework hosting domeny pozycjonowanie wordpress Facebook