Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej OK, rozumiem
WebHelp.pl Warsztat Porady Screenshoty stron na własnej stronie za darmo

Warsztat / Porady

Screenshoty stron na własnej stronie za darmo

Rafał Kukawski 13 maja 2012 komentarze ()

Wstawianie miniatur linkowanych stron jest ciekawym urozmaiceniem własnej strony. Szczególnie taką funkcjonalność docenią posiadacze i użytkownicy katalogów stron. Sprawdźmy więc co oferują wybrane usługi dostępne w internecie – kompletnie za darmo. Na szczęście tych nie brakuje.

Posiadacze blogów Wordpressowych mają ułatwioną sprawę, ponieważ funkcjonuje usługa mShots, z której póki co można korzystać za darmo.

Wielu innych usługodawców każe sobie płacić za luksus jaki oferuje usługa Wordpressa, zaś dostępne darmowe opcje posiadają swoje ograniczenia. Ale może akurat te ograniczenia nie będą zbytnio przeszkadzać?

Najczęściej spotkamy się z ograniczeniami ilości screenshotów na pewien okres czasu, proces tworzenia miniatur będzie miał niski priorytet, będziemy mieli ograniczoną możliwość konfiguracji lub zobaczymy logo usługodawcy na każdej miniaturze.

Z usługodawców z darmowym użytkiem można wymienić:

Poniżej prezentuję opis użycia wybranych usług.

Immediatenet

Pierwsza z wymienionych usług ma chyba najprostsze zasady. Jest kompletnie darmowa, nie trzeba się nawet rejestrować, żeby z niej korzystać. Wystarczy do swojej strony wstawić znacznik <img> z atrybutem src wskazującym na API usługi.

Kod: Zaznacz cały
<img src="http://immediatenet.com/t/m?Size=1024x768&URL=https://webhelp.pl/" alt="Webhelp">

Miniatura każdej strony jest (na chwilę obecną) przechowywana przez 8 dni, żeby uniknąć zbędnego generowania miniatury dla tej samej strony za każdym żądaniem.

Zgodnie z dokumentacją, mamy do dyspozycji kilka ustawień. Najważniejszym jest bez wątpienia rozmiar miniatury. Dostępne są 4 rozmiary — small (s), medium (m), large (l), full size (fs), gdzie m to 15% oryginalnego rozmiaru, l — 20%, s — 10%.

Aby uzyskać miniaturę dużego rozmiaru, należy w powyższym przykładzie zmienić znak zaraz przed znakiem zapytania z m na l.

http://immediatenet.com/t/l?Size=1024x768&URL=https://webhelp.pl/

Właściciele usługi proszą, żeby obrazy full size pobierać na swój serwer. Ale należy też zwrócić uwagę na prośbę, żeby wraz z miniaturami, które postanowiliśmy przechowywać na własnym serwerze, wyświetlać link zwrotny do usługi immediatenet.

Obecny w obydwu przykładach parametr Size definiuje rozmiar okna wirtualnej przeglądarki w pikselach. Dozwolonymi wartościami są:

  • 1024x768
  • 1024x1024
  • 1280x768
  • 1280x1024
  • 800x600

Czasami może się zdarzyć, że wykonany zaraz po wczytaniu danych przez wirtualną przeglądarkę screenshot nie wygląda jak należy. Dlatego do API dodano możliwość opóźnienia wykonania zrzutu. Wystarczy po rozmiarze miniatury wstawić liczbę sekund opóźnienia.

Kod: Zaznacz cały
<img src="http://immediatenet.com/t/m3?Size=1024x768&URL=https://webhelp.pl/" alt="Webhelp">

Podsumowując, autorzy Immediatenet poszli użytkownikom na rękę, udostępniając usługę kompletnie za darmo. Ale należy pamiętać, żeby korzystać z usługi rozważnie. Jeśli spróbujemy jej zaszkodzić, np. poprzez kombinowanie z parametrami, narażamy się m.in. na blokadę. Przed rozpoczęciem korzystania z usługi, należy zapoznać się z warunkami użytkowania.

Thumbalizr

Usługa Thumbalizr dostarczana jest w dwóch darmowych wariantach. Pierwszy, bez rejestracji, gdzie nie posiadamy klucza API, pozwala ustawić tylko szerokość miniatury (w przedziale 100–300 pikseli), dodatkowo na spodzie miniatury wyświetlony będzie adres thumbalizr.com.

Gdy założymy darmowe konto, zyskamy możliwość ustawienia jakości miniatury, której domyślna wartość wynosi 90% oraz rodzaj outputu, obrazkowy lub tekstowy.

Aby skorzystać z API, wystarczy wstawić obraz w poniższy sposób:

Kod: Zaznacz cały
<img src="http://api.thumbalizr.com/?url=https://webhelp.pl&width=250" alt="Webhelp">

GrabzIt

Ta usługa działa w nieco odmienny sposób, bardziej transparentny dla końcowego użytkownika strony. Tutaj dostajemy zestaw skryptów PHP (lub ASP.NET), których użyjemy do wysłania żądania utworzenia miniatury oraz do odebrania gotowej miniatury, którą zapiszemy na własnym serwerze.

Przykładowy sposób użycia znajdziemy w dokumentacji usługi. Skrypty można w każdej chwili pobrać z Google Code.

W przeciwieństwie do wyżej opisanych usług, tutaj konieczna jest rejestracja, żeby korzystać z usługi. Miniatury w darmowej wersji będą zawierały znak wodny z logiem usługodawcy.

Podsumowanie

Powyższe opisy dotyczą darmowych usług, które – moim zdaniem – są najprostsze w użyciu. Jeśli znasz inne darmowe, wartościowe usługi robienia screenshotów stron, szczególnie takie, które nie wymagają rejestracji, proszę o kontakt, dopiszę je do artykułu.

Masz pytania lub wątpliwości? Odwiedź nasze forum dyskusyjne.

Rafał Kukawski

Programista, webmaster. Szczególnie upodobał sobie JavaScript i technologie klienckie, choć strona serwera i bazy danych nie stanowią tajemnicy. Tworzy też aplikacje na urządzenia mobilne. kukawski.pl.


Komentarze


HTML CSS JavaScript PHP bazy danych MySQL Flash grafika framework hosting domeny pozycjonowanie wordpress Facebook