WebHelp - blog http://webhelp.pl WebHelp.pl - blog pl-PL (C) WebHelp.pl 2000-2020 Wed, 27 May 2020 14:45:49 +0200 WebHelp.pl http://blogs.law.harvard.edu/tech/rss Masz swój projekt open source, któremu przydałoby się ładne logo? To może Cię zainteresować https://webhelp.pl/blog/masz-swoj-projekt-open-source-ktoremu-przydaloby-sie-ladne-logo-to-moze-cie-zainteresowac/?utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=blog_rss Na Githubie pojawiła się akcja przygotowana przez Arasa Atasaygina o nazwie Open Logos. Wspomniana osoba zaprojektowała 30 log, które zamierza rozdać na wyłączność wybranym projektom otwartoźródłowym.
Każde logo ma swój dedykowany ticket. Jeśli interesuje Cię któreś logo, możesz dodać komentarz w tickecie z informacjami na temat Twojego projektu. Użytkownicy Githuba mogą głosować na poszczególne komentarze, zaś autor codziennie od pierwszego lipca będzie rozdawał jedno logo właścicielowi projektu, który zyskał najwięcej głosów.]]>
Rafał Kukawski Wed, 20 Jun 2018 09:54:02 +0200
Koniec wsparcia dla PHP 5.4 https://webhelp.pl/blog/koniec-wsparcia-dla-php-5-4/?utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=blog_rss ]]> Bartosz Romanowski Tue, 15 Sep 2015 08:50:01 +0200 Twój projekt w subdomenie js.org https://webhelp.pl/blog/twoj-projekt-w-subdomenie-js-org/?utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=blog_rss Jeśli masz swój JavaScriptowy projekt na Githubie i chciałbyś udostępniać go pod subdomeną twojanazwa.js.org, wystarczy wykonać instrukcje zawarte na stronie dns.js.org.]]> Rafał Kukawski Thu, 16 Apr 2015 19:16:44 +0200 meet.js summit 2014 https://webhelp.pl/blog/meet-js-summit-2014/?utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=blog_rss Zainteresowanym osobom proponuję dzisiaj, około 21:00 wejść na stronę konferencji, ponieważ pojawi się ostatnia pula biletów.
Jeśli masz pomysł na ciekawą prezentację, którą chciałbyś wygłosić, do 7 września można wysyłać swoje propozycje.]]>
Rafał Kukawski Wed, 27 Aug 2014 20:06:13 +0200
jQuery UI 1.11.0 wydane https://webhelp.pl/blog/jquery-ui-1-11-0-wydane/?utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=blog_rss jQuery UI oznaczona numerem 1.11.0. Największą nowością tej wersji jest nowy widżet Selectmenu.]]> Rafał Kukawski Thu, 26 Jun 2014 22:20:11 +0200 Microsoft otwiera kanał deweloperski z Internet Explorerem https://webhelp.pl/blog/microsoft-otwiera-kanal-deweloperski-z-internet-explorerem/?utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=blog_rss Internet Explorer ogłosił chęć lepszej współpracy z web deweloperami. Na początek udostępniono stronę status.modern.ie, na której prezentowane są priorytety zespołu odnośnie implementacji elementów specyfikacji HTML i CSS oraz różnych JavaScriptowych API, wraz z informacją o ich statusie, np. czy jest w trakcie implementacji.
Dzisiaj doczekaliśmy się kolejnego ukłonu w stronę web deweloperów - IE Team postanowił udostępniać testowe wersje swojej przeglądarki, żeby każdy miał szansę przetestować swoje aplikacje w nowym IE zanim ten zostanie oficjalnie wydany. Deweloperski IE dostępny jest dla Windowsa 7 SP1 oraz Windowsa 8.1. Ponadto, testowy IE może działać równolegle z Internet Explorerem 11.]]>
Rafał Kukawski Mon, 16 Jun 2014 22:10:48 +0200
Google pomoże naprawić zhackowaną stronę https://webhelp.pl/blog/google-pomoze-naprawic-zhackowana-strone/?utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=blog_rss ]]> Bartosz Romanowski Sat, 02 Nov 2013 12:44:37 +0100 Ghost - konkurencja dla WordPressa? Może kiedyś... https://webhelp.pl/blog/ghost-konkurencja-dla-wordpressa-moze-kiedys/?utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=blog_rss Dwa dni temu został publicznie udostępniony Ghost - nowy "rewolucyjny" system blogowy, który przebojem trafił na usta wszystkich, którzy interesują się tematem (i nie tylko). Niespełna miesiąc wcześniej mogły się nim cieszyć osoby, które kupiły kota w worku wspierając projekt w serwisie Kickstarter (sam się do nich zresztą zaliczam). Czy Ghost spełnił pokładane w nim nadzieje? Czy jest godnym konkurentem dla WordPressa i innych systemów blogowych? Co jest w nim takiego magicznego, że grubo ponad 5 tysięcy osób przekazało jego pomysłodawcy prawie 200 tysięcy funtów?
]]>
Bartosz Romanowski Wed, 16 Oct 2013 21:43:34 +0200
meet.js summit 2013 https://webhelp.pl/blog/meet-js-summit-2013/?utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=blog_rss Rafał Kukawski Sat, 31 Aug 2013 21:22:05 +0200 PHP 5.5 - oficjalna premiera nowej wersji popularnego interpretera https://webhelp.pl/blog/php-5-5-oficjalna-premiera-nowej-wersji-popularnego-interpretera/?utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=blog_rss Do najważniejszych nowinek zaliczyć można:

generatory,

słowo kluczowe finally, które ułatwia nieco korzystanie z wyjątków,

uproszczone haszowanie haseł,

możliwość bezpośredniego odwoływania się do poszczególnych elementów tablic i łańcuchów (np. echo "Testowy ciąg znaków"[1];),

możliwość używania funkcji empty() na wyniku działania funkcji (np. if(empty(moja_funkcja())) { ...),

wsparcie dla funkcji list() w pętlach foreach,

dodanie rozszerzenia Zend Opcache,

zaktualizowanie biblioteki GD do wersji 2.1.


]]>
Bartosz Romanowski Fri, 21 Jun 2013 20:48:53 +0200
phpMyAdmin 4 już wydany - koniec z ramkami https://webhelp.pl/blog/phpmyadmin-4-juz-wydany-koniec-z-ramkami/?utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=blog_rss Wersja 4.0 wprowadza radykalne zmiany w interfejsie, usuwając obecne od początków tego skryptu ramki (iframe) i wprowadzając widok baz danych w formie drzewa. Jednocześnie począwszy od tej wersji, phpMyAdmin do działania wymaga przeglądarki z włączoną obsługą JavaScript (co w dzisiejszych czasach nie jest niczym nietypowym).
]]>
Bartosz Romanowski Fri, 03 May 2013 16:38:22 +0200
SkyFonts umożliwia korzystanie z Google Fonts w trybie offline https://webhelp.pl/blog/skyfonts-umozliwia-korzystanie-z-google-fonts-w-trybie-offline/?utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=blog_rss SkyFonts, bezpłatne narzędzie służące do zarządzania pobieranymi z usługi Fonts.com fontami, zostało rozszerzone o obsługę Google Fonts. Dzięki temu bez żadnych problemów można korzystać z 625 darmowych fontów (w tym ponad 300 z polskimi znakami diakrytycznymi) w dokumentach tworzonych przy użyciu praktycznie dowolnych narzędzi.
]]>
Bartosz Romanowski Thu, 02 May 2013 19:22:46 +0200
Układ okresowy funkcji Google Analytics https://webhelp.pl/blog/uklad-okresowy-funkcji-google-analytics/?utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=blog_rss Statystyki Google Analytics zna chyba każda osoba, która ma cokolwiek wspólnego z tworzeniem lub prowadzeniem stron internetowych. Najpopularniejsze narzędzie do analizy ruchu w serwisach WWW powstało na bazie produktu przejętej w 2005 roku firmy Urchin i cały czas jest bardzo intensywnie rozwijane i uzupełniane o kolejne funkcje.
Jeff Sauer postanowił zebrać wszystkie funkcje i cechy Google Analytics i zaprezentować je na infografice wykonanej w formie układu okresowego. Na jego stronie znajduje się również interaktywna wersja zestawienia - po wskazaniu wybranego elementu kursorem myszy pojawia się okienko z jego opisem. Przyznam szczerze, że o istnieniu niektórych funkcji nawet nie wiedziałem.
]]>
Bartosz Romanowski Wed, 24 Apr 2013 23:25:13 +0200
Wydano jQuery 2.0 - odchudzoną wersję najpopularniejszej biblioteki JavaScript https://webhelp.pl/blog/wydano-jquery-2-0-odchudzona-wersje-najpopularniejszej-biblioteki-javascript/?utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=blog_rss W nieco ponad 3 miesiące od wydania pierwszej wersji testowej, finalna wersja jQuery 2.0 ujrzała światło dzienne. Odchudzona o około 12 procent biblioteka nie wspiera już Internet Explorera w wersjach 6, 7 i 8 - najstarszą wspieraną przeglądarką Microsoftu jest IE9. Trzeba jednak pamiętać, że jQuery 1.9 i 1.10 (która zostanie wydana już niedługo) będą wciąż wspierane i rozwijane, tak więc programiści potrzebujący obsługi starszych przeglądarek nie mają się czego obawiać.
]]>
Bartosz Romanowski Fri, 19 Apr 2013 21:46:42 +0200
Firepad - wspólna edycja dokumentów w czasie rzeczywistym na każdej stronie https://webhelp.pl/blog/firepad-wspolna-edycja-dokumentow-w-czasie-rzeczywistym-na-kazdej-stronie/?utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=blog_rss Potrzebujesz edytora, który pozwala na edycję dokumentu przez wiele osób jednocześnie, ale nie chcesz korzystać z rozwiązań typu Google Docs? Firepad to otwarty edytor, który można zainstalować na dowolnej stronie i zintegrować na przykład z własną aplikacją internetową. A najlepsze jest to, że taka integracja wymaga dosłownie czterech linii kodu JavaScript.
]]>
Bartosz Romanowski Thu, 18 Apr 2013 22:55:24 +0200
Facebook zmienia wymagania dotyczące rozmiarów obrazków we wpisach https://webhelp.pl/blog/facebook-zmienia-wymagania-dotyczace-rozmiarow-obrazkow-we-wpisach/?utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=blog_rss Dzisiaj na blogu Facebooka dla deweloperów pojawił się wpis, który zawiera między innymi przypomnienie o zmianie wymagań dotyczących minimalnych rozmiarów obrazków we wpisach. Zmiana ta, mimo że z pozoru trywialna i nie warta większej uwagi, dotknie większość właścicieli serwisów internetowych, którzy wykorzystują w jakikolwiek sposób Facebooka.
]]>
Bartosz Romanowski Thu, 04 Apr 2013 20:29:13 +0200
Darmowe ikony społecznościowe - 30 oryginalnych zestawów https://webhelp.pl/blog/darmowe-ikony-spolecznosciowe-30-oryginalnych-zestawow/?utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=blog_rss Dzisiaj praktycznie każda strona internetowa posiada powiązane konta w serwisach społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter czy Google+. Standardowe ikony tych serwisów często nie pasują do szaty graficznej, dlatego też powstało bardzo wiele alternatywnych zestawów ikon, którymi można zastąpić te domyślne.
W tym wpisie zebrałem 30 darmowych zestawów ikon społecznościowych, zarówno prostych, pasujących do praktycznie każdej strony internetowej, jak i bardziej nietypowych.
]]>
Bartosz Romanowski Fri, 29 Mar 2013 12:09:50 +0100
Darmowe szablony dla stron WWW https://webhelp.pl/blog/darmowe-szablony-dla-stron-www/?utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=blog_rss Znalezienie dobrego, bezpłatnego szablonu dla strony WWW nie jest łatwe. W tym wpisie zgromadziłem 16 najładniejszych, w miarę nowych szablonów HTML, które mogą posłużyć do budowy własnego serwisu. Większość z nich jest responsywna (czyli dostosowuje się do niższych rozdzielczości, na przykład w urządzeniach mobilnych) i wykonana w HTML5.
]]>
Bartosz Romanowski Wed, 20 Mar 2013 11:36:33 +0100
Jak wybrać hosting dla strony WWW? https://webhelp.pl/blog/jak-wybrac-hosting-dla-strony-www/?utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=blog_rss Wybór serwera, na którym będzie działać nasza strona, nie jest łatwy. Rynek usługi hostingowych jest zalany przez całą masę różnej wielkości firm, tak więc na brak ofert nie można narzekać. Niestety, szeroki wachlarz dostępnych usługodawców wcale nie ułatwia znalezienia usługi, która spełni nasze wymagania, będzie działać stabilnie i zapewni nam spokojny sen - szczególnie, że "największy" wcale nie musi oznaczać "najlepszy".
W niniejszym wpisie zebrałem kilka przydatnych wskazówek dotyczących wyboru serwera dla swojej pierwszej strony WWW, dzięki którym można zawęzić nieco krąg poszukiwań, a także wyeliminować z niego firmy, od których lepiej po prostu trzymać się z daleka.
]]>
Bartosz Romanowski Mon, 18 Mar 2013 11:57:21 +0100
11 serwisów z darmowymi zdjęciami dla stron WWW https://webhelp.pl/blog/11-serwisow-z-darmowymi-zdjeciami-dla-stron-www/?utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=blog_rss jeden obraz jest wart więcej niż tysiąc słów, dlatego też odpowiedni dobór zdjęć na stronę firmową lub bloga jest bardzo ważny. Jeśli nie chcemy kupować zdjęć w wirtualnych sklepach z cyfrowymi fotografiami, to poświęcając trochę czasu możemy wyszukać niewiele gorsze, ale za to darmowe materiały. Serwisów oferujących bezpłatne zdjęcia jest wiele, ale ilość nie idzie niestety w parze z jakością. W tym wpisie chciałbym przybliżyć kilka subiektywnie wybranych banków darmowych fotografii i grafik, które warto uwzględnić podczas poszukiwań.
]]>
Bartosz Romanowski Wed, 06 Mar 2013 09:20:49 +0100